aan de noordkant van de Oude Gracht tussen Koningstraat en Grote Houtstraat - verwierf en verpachtte er hofsteden, minstens vanaf 1365. Daaronder is een vermelding uit 1383 van drie 'cameren' (huisjes) met erf op het Heiligland 'bi der mure', achter strekkend tot aan Jacob de ketel- boeter. Dit leert ons dat er toen inmiddels een stadsmuur langs de sin gel stond. De vermelding van 'cameren' en de belending aan een ketel- boeter laten zien dat het Heiligland aan het verstedelijken was: er waren ambachtslieden gevestigd en er was een bebouwing met woninkjes op gang gekomen. Later vergaarde de regentenfamilie Van Beeckesteijn een -120- aanzienlijk grondbezit op het Heiligland. Uit dat bezit stelde jonker Frans van Beeckesteijn gratis grond ter beschikking voor het Oudemannenhuis (nu Frans Halsmuseum) aan het Groot en Klein Heiligland, waarvan de bouw grotendeels werd gefinancierd uit de opbrengst van een in 1607 gehouden loterij. Aanvankelijk wordt slechts gesproken van het Heiligland zonder meer. De eerste vermelding van het Klein Heiligland dateert van 1385. Toen kocht het Zijlklooster een rente op een huis 'opt cleijn Heijlige Lant.'40) Dat impliceert dat er ook al een Groot Heiligland was, maar de eerste expliciete vermelding daarvan komt pas in 1392.4Ii In 1391 is sprake van een huis in de 'nuwestraet an t heijliglant.'42) Of daarmee het Groot of Klein Heiligland dan wel een dwarssteeg wordt bedoeld, is niet duide lijk. Het kan in ieder geval niet op het Nieuw Heiligland slaan, want dat bestond zelfs nog niet toen in de tweede helft van de zestiende eeuw de eerste kaarten van Haarlem verschenen. De Vijfhoek De Vijfhoek wordt begrensd door Raaks, Gedempte Oude Gracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Raamvest en Leidsevaart. Dit gebied lag buiten de stad, maar wel binnen de vrijheid van Haarlem. 43) De naam Vijfhoek is een tamelijk recent bedenksel. Dat kan ook niet anders, want deze hoek van de stadsvrijheid was, anders dan de Kamp en de Heilig landen, geen gebied met interne samenhang. Het grootste deel werd in beslag genomen door een hoeve die oorspronkelijk tot de grafelijke hof van Haarlem had behoord. Het andere deel heeft tot een groot leengoed behoord dat door de aanleg van de westelijke singel (nu de Wilhelmi- nastraat) in tweeën was gedeeld. Dat goed lag grotendeels in de venen ten westen van de singel en dus buiten de vrijheid, maar een stukje ervan viel erbinnen. In 1320 schonk graaf Willem 111 aan de heren van Sint-Jan 'onze hoeve lands van zestien morgen (ruim dertien hectare) gelegen aan de Katbroek Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 122