Het nieuwe tapijt voor de Gravenzaal Het stadhuis, zoals het in 1370 werd opgeleverd, is gebouwd als een recht- -149- hoekig, bakstenen gebouw van ca. 30 x 10 meter, bestaande uit een grote zaal met daaronder vijf kelders. In de loop der eeuwen breidde het stad huis zich flink uit. De grote zaal, die we tegenwoordig de Gravenzaal noemen, is nog altijd het belangrijkste vertrek. De zaal werd verwarmd door twee haarden waarvan er een tegen de zuidgevel was geplaatst. Het rookkanaal liep tussen twee raampartijen door. Later is de haard afge broken. Nu zit op deze plek een fraai venster uit de achttiende eeuw dat voor een mooie belichting van de zaal zorgt. De vloer was met gebakken, geglazuurde tegels belegd die in 1903 vervangen werden door tegels in Naamse steen. Wanneer op deze vloer het eerste tapijt kwam te liggen is niet duide lijk. In ieder geval werd in 1969 het toen aanwezige tapijt vervangen. Volgens de bevestiging in de opdrachtbrief van 12 februari 1969 leverde de Koninklijke Hand-Tapijtknooperij Kinheim uit Beverwijk een tapijt met de afmetingen van 710 x 950 cm. Het werd geheel met de hand geknoopt, in totaal 1.518.750 knopen. De reële knoopuren waren 2195 uur. Het gewicht bedroeg 402 kg. Het gehele tapijt werd uitgevoerd in patroon en kleuren, overeenkomstig het toen al bestaande tapijt. De garens waren 100% zuiver scheerwol, geverfd in de hoogste graad van kleurechtheid. De prijs kwam op 295,- per m2. Ontwerp Eind 2001 kwam de opdracht bij de gemeente afdeling Stads Ontwikkeling (so) binnen om op zoek te gaan naar een nieuw tapijt daar het bestaande tapijt tot op de draad versleten was. Zoals bekend wordt de Gravenzaal veel gebruikt als trouwzaal en worden bijna alle grote plechtigheden hier gehouden. In de zaal bevinden zich elementen uit alle eeuwen, zoals de gravenportretten uit 1578, zeventiende-eeuwse glas-in- loodramen uit de kerk van Bloemendaal, oude reiskisten uit 1669, kope ren kroonluchters uit de Grote Kerk van Enkhuizen, een klok uit 1906 en nog veel meer kunstschatten. MARTIN BUSKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 151