De opdracht aan hem was 'eenvoudig' de gemeente wilde een nieuw tapijt van dezelfde afmetingen als het oude dat iets toevoegde aan de ruimte zonder zelf te domineren. Na enige tijd kwam Joost Swarte met de eerste schetsen welke in een klein comité (de burgemeester, het hoofd facilitaire dienst en ikzelf) werden besproken. Het eerste ontwerp bestond uit een groot donkergrijs veld met daardoorheen gevlochten lin ten. Het veld bestond uit ruitmotieven met hierin verwerkt pictogram men, die iets te maken hadden met Haarlem, uitgevoerd in twee kleuren. De pictogrammen moesten worden omsloten door feestelijke linten in lindengroen en rozerood, beide met donkere varianten. Verder moesten gedeelten van het tapijt worden geschoren. Dit geheel is met papierrollen uitgeprobeerd in de zaal. De ruit werd al vrij snel een blokmotief in twee kleuren antraciet. Het blokpatroon kreeg de afmeting van vier tegels Naamse steen, 56 x 56 cm, opgesloten door een lint van uiteindelijk drie stroken; twee van 5,5 cm in een lindegroen en de middelste van 9 cm in een rozerode kleur. Het nieu we tapijt kreeg door deze maatvoering iets andere afmetingen dan het oude namelijk 715 x 935 cm. Voor de in totaal 101 blokken werden 61 verschillende pictogrammen ontworpen, welke allemaal met Haarlem en haar geschiedenis te maken hadden. Hierdoor moesten 40 afbeeldingen twee keer worden uitgevoerd. De plaats van sommige pictogrammen werd speciaal gekozen; zo is het pictogram met de trouwringen precies zo geplaatst dat het bruidspaar deze kan zien als zij op het trouwbankje zitten. Bij het oorspronkelijke ontwerp waren alle pictogrammen in één rich ting geplaatst. Al snel bleek dat deze indeling niet bruikbaar was, daar men de Gravenzaal van vier kanten kan binnenkomen. Ook de wens om het tapijt in verschillende hoogten te scheren stuitte op bezwaren omdat er dan een ongelijk tapijt zou ontstaan wat problemen zou kunnen geven bij het belopen en het plaatsen van meubels. Na goedkeuring van het ontwerp zijn drie firma's bezocht. Deze wer den uitgenodigd om prijsopgave te doen en een proefstaal te maken van -151- MARTIN BUSKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 153