-i6o- Frits Smit Kleine, (coll. Letterkun dig Museum, Den Haag) Frits Smit Kleine. Een uitsnede uit een karikatuur getekend door W.J.H. Muiier in 1895. (uit Haerlem Jaarboek 1979) naamsverandering dacht hij kennelijk niet, omdat hij onder de naam Vluchtig nu eenmaal een zeker succes had. In het feuilleton vertelt hij ook wanneer en waarom hij het pseudo niem voor het eerst gebruikte. Tijdens de verkiezingsstrijd van 1868 schreef hij de brochure Wenken voor de kiezers van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Het geschrift werd uitgegeven door een vriend van hem, de Haarlemse boekhandelaar en uitgever A.W. Bruna. Smit Kleine durfde er zijn eigen naam niet op te zetten, omdat hij het aanmatigend vond 'om op dien leeftijd raadgevingen uit te deelen en wenken te geven'. Om juist niet arrogant over te komen koos hij zijn pseudoniem. Daarbij speelden ook andere overwegingen een rol: Als nevengedachte woelde door mijn brein: de kenmerken van mijn schrijfwerk zullen steeds een zekere ondeugdelijkheid zijn, ook omdat ik mij niet aan het schrijversberoep geheel kan wijden, daar ik het beroep van ministerieel ambtenaar bekleed en het ondoenlijk acht twee totaal verschillende dingen degelijk en goed te doen. En bovendien: "de ministerieele chefs zien het niet graag, dat een ambte naar buiten de bureaux-uren schrijft." Over zijn vak is iets anders. Aan het schrijven was in onze jeugd steeds een of ander bezwaar voor een ambtenaar verbonden. Ik, die begin, redeneerde ik echter, Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 162