Het jaar van het konijn J.Th. Buys (1928-1893), de befaamde Leidse hoogleraar rechten, begon zijn carrière in Haarlem. In 1851 werd Buys adjunct-commies eerste klasse op de provinciale griffie en even later werd hij ook secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. In de Practische Volks- Almanak van 1854 publiceerde Buys een stuk over konijnenteelt. Het vlees werd steeds duurder en volgens Buys kon men daar iets aan doen door konijnen te fokken. Uit Vlaanderen werd per week honderdduizend kilo konijnenvlees naar Engeland verscheept. Hij rekende voor dat men —165- het konijnenvlees voor acht - en op den duur zelfs vijf of zes - stuivers het pond beschikbaar kon stellen aan de hongerige natie (een pond rund vlees kostte 65 en een pond varkensvlees 35 cent) en ondertussen jaarlijks 300 procent winst kon maken door het vlees, de mest en de huiden te ver kopen. Elk moederkonijn kon per jaar dertig gulden zuivere winst ople veren. Volgens S.A. Naber Vier tijdgenooten, Haarlem 1894, p. 1x3) werd het plan door velen omarmd: 'Langs de duinstreek vermenigvuldigden zich de kweekerijen bijna even snel als de konijnen zeiven'. Binnen een jaar waren al die bedrijven weer verdwenen. Volgens Naber kwam dat door dat men al te groot probeerde wat in het klein wel degelijk winstgevend was. En er was een heel praktisch punt waarop de zaak stukliep. In Buys' rekenvoorbeeld was in de prijs van het gras alleen het loon meegeteld voor de 'menschen en kinderen' die het voer voor de konijnen zonder verdere onkosten langs de kant van de weg verzamelden: 'Maar onge lukkig konden de ondernemers, veelal stadsmenschen, die later opstaan dan de boeren, het gras langs wegen en zoomen niet kosteloos bekomen.' De toekomst van gisteren Die Praktische Volks-Almanak was een van de vele projecten waarmee de ondernemende Haarlemse uitgever A.C. Kruseman zijn landgenoten aan boord kwam. Hij week met zijn jaarboekje af van andere volksal manakken die hoofdzakelijk gevuld werden met verhalen, gedichten en 'mededeelingen van geschied- en oudheidkundigen aard.' Het was Kruse man opgevallen dat in buitenlandse volksalmanakjes ook andere dingen stonden: N.M. NOP MAAS EN A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 167