'Thans heeft het werk der ontginning eenen aanvang genomen en wordt dit met ijver doorgezet, en nu mogen wij ook verwachten, dat onze oogen nog zullen aanschouwen, waarop velen de hoop reeds hadden opgegeven: - den bodem van het voormalige Haarlemmermeer veranderd in eene groene vlakte, met vruchtbare bouwlanden en veerijke weiden, met woningen door geboomte omgeven, met wegen en kanalen, langs welke de voortbrengselen van dien aan de golven omwoekerden grond naar elders vervoerd zullen worden.' -167— Wat steeds blijft is de trotse Bavo. Damiate door Matthijs van Greeven In de collectie J.W. Enschedé bij de Archiefdienst voor Kennemerland trof ik de volgende advertentie aan, door Enschedé opgetekend uit de Haarlemsche Courant van 26-9-1771, 3-10-1771, 17-10-1771, 31-1-1771, 12-11- 1771 en 16-4-1772: Te Haerlem is 's avonds van 8 tot 10 uuren, met permissie, te zien, ten huize van Jan van Greeven, in de Koolsteeg, over de Kerkhofstraat: Een Konststuk, verbeeldende de Schepen van Damiaten met de Zaagen en Toorens, alles zeer fraai en konstig gemaakt door een Jongeling, genaamd Matthys van Greeven, met zijn vijftiende Jaar begonnen, en voltooit, achttien jaar oud zijnde, deezen Jaare 1771; alles word geïllumineerd. De liefhebbers betaalen iets, na believen, aan den Jongeling. V.D.S. Een Haerlems leesgezelschap in 1842 Onlangs kreeg ik een exemplaar in handen van A.L.G. Toussaint, Eene kroon voor Karei den Stouten, Amsterdam 1842, een eerste druk van een niet al te belangrijke historische roman. Interessant was echter het voorin geplakte formulier van het Leesgezelschap 'Het doel van deze Vriendenkring, is Eendracht, Deugd en Oefening', gedateerd 1842, met elf namen van Haarlemmers die in dat jaar lid waren van deze kring en die ieder het boek voor veertien dagen N.M. NOP MAAS EN A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 169