Monumentenzorg Haarlem Inleiding -169- Bijdrage van Margot Haasdonk, Afdeling Beleid Jaarverslag 2004: we zijn alweer één jaar verder en intussen is er veel ver anderd in gemeentelijk monumentenland! De sector Stedelijke Ontwik keling is gereorganiseerd, de financiële ondersteuning van restauraties loopt nu via het Nationaal Restauratiefonds en de werkwijze van de Commissie Welstand en Monumenten is aangepast. Ten slotte heeft het rijk besloten tot 2006 tijdelijk geen monumenten aan te wijzen. De sector Stedelijke Ontwikkeling heeft zijn werkzaamheden, waar onder die voor monumentenzorg, aangepast. Een bureau Monumenten zorg, in de vorm zoals u die kende, bestaat niet meer. De vele onderde len van het monumentenwerk worden nu vanuit aparte bureaus verzorgd. Doordat meerdere mensen bezig zijn met hetzij informatiever strekking, hetzij vergunningverlening, toezicht, handhaving, beleid of specifieke taken wordt kennis rondom monumenten binnen de organisa tie verspreid en bij meerdere mensen opgebouwd. Monumentenzorg heeft zich de laatste tien jaar langzamerhand uitge breid naar de grotere ruimte daaromheen, waardoor de monumentale waarde beter tot zijn recht kan komen. Van zorg voor uitsluitend monu menten naar zorg voor ons cultureel erfgoed als geheel, van zorg voor een geveltje van een enkel pand naar zorg voor een gehele gevelwand en van gevelwand naar openbare ruimte. Bij de zorg voor de openbare ruimte gaat het de gemeente om een prettige, kwalitatief goede omgeving waar mensen graag willen wonen, werken of op een andere manier vertoeven. De gemeente heeft vele deskundigen in dienst die in hun werk te maken hebben met de openbare ruimte. Zij vertegenwoordigen vele beleidsvel den. Wanneer deze adviseurs meer gezamenlijk optrekken, en zij elkaar vanuit ieders deskundigheid ondersteunen, compromissen sluiten en keu zes maken, kunnen we als gemeente langzamerhand werken naar de kwaliteit van onze leefomgeving die wij voorstaan. Bij de Afdeling Beleid werken deskundigen op het gebied van monumentenzorg, volkshuisves-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 171