gebiedskenmerken wordt rekening gehouden op het moment dat iemand wil bouwen of verbouwen. Ook heeft elk gebied een bepaald welstands niveau toegewezen gekregen. Hoe hoger het niveau hoe strenger de toets op welstand. Duidelijk is aangegeven wat bijvoorbeeld rondom vorm, kleur- en materiaalgebruik mag of niet mag. In een gebied met het hoog ste welstandsniveau moet bij verbouwing rekening gehouden worden met nog aanwezige, oorspronkelijke ornamenten en detaillering van het gebouw. Deze nota geeft de leden van de commissie een houvast, een kader, hoe aanvragen op dezelfde wijze te benaderen. Voor de aanvrager van een vergunning betekent het dat hij precies kan volgen en nagaan -171- waarom iets wel of niet is toegestaan. En dan is er ten slotte de tijdelijke stop op het aanwijzen van rijksmo numenten. Staatssecretaris van de Laan evalueert momenteel de status van beschermd rijksmonument. Landelijk worden er nu al zo'n 46.000 monumenten door het rijk beschermd. Daar zouden langzamerhand, gezien de minimale leeftijd van 50 jaar, de naoorlogse monumenten bij kunnen komen. Tijd voor bezinning! Monumenten zullen daarna op een andere manier worden uitgekozen. De reeds bestaande monumenten worden ook opnieuw getoetst. In sommige gevallen kan dit afvoering van de monumentenlijst betekenen. Er is dan onmiddellijk een verband naar door de gemeente beschermde monumenten; ook voor de gemeente dus tijd voor herbezinning. Veranderingen of niet, restaurerend Haarlem gaat gewoon door. De vele aanpassingen in de organisatie maken dat wij u het gebruikelijke overzicht van alle restauraties die in 2004 zijn afgerond, even te goed moeten houden. Martin Busker beschrijft het herstel van de Janskerk die flinke schade heeft opgelopen bij de nieuwbouw van de naastgelegen Janskliniek. Ook wordt de verandering van de Schoterburcht in museum Het Dolhuys aan de Schotersingel kort besproken. Zoals gebruikelijk volgt het verslag van de Stichting Gevelstenen. Daarbij wordt de restau ratie van het St. Servaesbeeld en de gevelsteen 'De dodendans' uitvoerig beschreven. Of het nu aan grote restauraties, het opknappen van een straat of, tot op detailniveau, aan gevelstenen is, door velen wordt gewerkt aan het Haarlem van het toen en nu. Dagelijks kunnen we met elkaar van die inspanningen genieten en zo blijft Haarlem een aantrekkelijke stad tus sen de andere steden. MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 173