door de protestanten in beslag genomen. In 1587 blijkt uit rekeningen in het archief van de Hervormde Gemeente, dat de kerk in gebruik is geno men voor de hervormde eredienst. Deze functie hield de kerk tot 1930. In 1930 wilde de Diaconie van de Hervormde Gemeente de kerk slo pen om er bejaardenwoningen te bouwen. Ingrijpen van het college van b&w van Haarlem voorkwam dit echter. De kerk werd door de stad aan gekocht met de bedoeling er het gemeentearchief te vestigen. In 1936 was het zover. Hoewel de restauratie nog niet was voltooid, werden de stads archieven al naar de kerk overgebracht. Tussen 1975 en 1980 werden de kerk en de aangrenzende gebouwen ~W~ grondig gerestaureerd. In 1993-1994 werd de studiezaal vergroot en wer den een nieuwe ingang en secretariaat/infobalie gerealiseerd. Tegen de Janskerk was de Janskliniek gebouwd. Deze werd in 1999- 2000 gesloopt en in opdracht van de Stichting Hervormde Diaconale Huizen te Haarlem (shdh), werd begonnen met werkzaamheden voor de fundering van de nieuwe Janskliniek. Dit waren geen gewone funde ringswerkzaamheden, want onder een gedeelte van de Janskliniek zou een parkeergarage komen en ter plaatse van de noordgevel van de Janskerk zouden de nieuwe depots voor de Archiefdienst van Kennemerland (avk) in een kelder onder de Janskliniek worden gemaakt. In het midden gedeelte, 'het schip', van de kerk zou een liftput en een trappenhuis onder de fundering van de kerk gemaakt worden, die in de depots onder de Janskliniek zou uitkomen. Tevens zouden op de Janskliniek de nieuwe kantoorruimtes voor het avk komen. Om deze werkzaamheden te kunnen uitvoeren moest er eerst voor de bouwput een damwandconstructie worden aangebracht. Dit zijn grote koud gewalste en gevormde stalen platen die op verschillende manieren in de grond kunnen worden gebracht. Hier is voor een trillingsarme methode gekozen. Op 23 november 2000 kregen de werknemers die in het archief aanwezig waren de schrik van hun leven toen er grote scheu ren in het metselwerk van de kerk kwamen. De schade is in eerste aan leg ontstaan tijdens hei- en funderingswerkzaamheden op het aan de kerk grenzende terrein, verband houdend met de bouw van de onder grondse archiefkelder. Vanaf dit moment werd bureau nvr (Nieuwbouw, Verbouw en Restauratie) van de afdeling bma (Bouwkunde, Monumen tenzorg Archeologie) erbij betrokken om de schade te bepalen. Nu na de reorganisatie heet het bureau vgo (VastGoed Ontwikkeling) van de sector so (Stads Ontwikkeling). De schade bestond uit scheuren in de gehele noord- en westgevel van de kerk zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde, deformatie van de kapconstructie in de noordwesthoek, scheuren in de gewelven van de zij- MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 179