Ondanks de genomen maatregelen ontstond er op 17 mei 2001 opnieuw zettingschade aan de Janskerk en aan de aanbouwen van de kerk tijdens het intrillen van de damwanden voor de archiefkelder. Dit waren scheu ren vlak naast de aangebrachte verankering, grotere zetscheuren in de gewelven, scheuren in het stuc- en metselwerk van de keuken, de leeszaal en de daarboven gelegen kantoorruimtes van de aanbouwen. Daarbij tra den verdere verzakkingen van de zerken op, nu ook in de zijbeuk van de kerk. Teneinde de omvang van de schade vast te stellen is in eerste aanleg -180- contact gelegd met Aannemingsbedrijf Holleman uit Santpoort, een be drijf met jarenlange ervaring in het consolideren en restaureren van dit soort gebouwen. Dit bedrijf heeft ook de restauratie van de kerk tussen 1975 en 1980 uitgevoerd. Naar aanleiding van de tweede schade is Con structiebureau De Prouw bv uit Bunnik aangezocht; zij hebben zich gespecialiseerd in constructief herstel van monumenten en worden aan bevolen door vertegenwoordigers van de Rijksdienst voor Monumenten zorg. Voorts is contact gelegd met Grondmechanisch bureau Geomet bv uit Alphen aan de Rijn, die door een jarenlange betrokkenheid bij onder meer de ontwikkeling van de De Appelaar bekend is met de specifieke bodemgesteldheid in Haarlem. De aanbevelingen van Geomet en van constructiebureau De Prouw hebben geleid tot een aantal aanvullende maatregelen, die door de aannemer van de shdh zijn uitgevoerd. Zo zijn rondom en in de kerk ijkpunten aangebracht, zodat goed in de gaten kon worden gehouden of de kerk nog meer aan zetting onder hevig was tij dens de verdere bouw van de Janskliniek. Voor het herstel van de schade aan de Janskerk is, in overleg met het bureau Monumentenzorg van de gemeente, een plan van aanpak ont wikkeld. Dit plan is vervolgens ter beoordeling voorgelegd aan de Rijks dienst voor Monumentenzorg (rdmz). Hierna is een offerte gevraagd bij het aannemersbedrijf Holleman. Met de aanvang van de eerste fase zou worden gestart als het kelderdek ofwel de begane grond van de nieuw bouw was gestort. Pas op dat moment konden de werkzaamheden aan de kerkmuur beginnen. Op 5 februari 2002 kon de restauratie beginnen. Tegelijk startte men met de gedeeltelijke ontruiming van de depots, de aanpassing van de brand- en inbraakinstallaties en de verplaatsing van enkele werkplekken. De restauratiemethode bestond eruit dat alle scheuren in het metsel werk in metselverband uitgehakt werden. De ontstane gaten in de gevels moesten, met stenen, mortel, metselverband en voegwerk, in overeen stemming met het oudste metselwerk ingeboet worden. De fundering is voordat er met het metselwerk werd begonnen, over de volle noordgevel Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 182