delijk worden opgevangen. Dit gebeurt met een speciale balansstempe ling. Een bijkomend probleem was dat het oude depot bijna tegen de bin nenkant van de gevel stond. Dit hield in dat er een stuk van het depot moest worden gesloopt om de stutten te kunnen plaatsen. Maar het depot was wel in gebruik en hiervoor geldt de archiefwet met haar eisen m.b.t. stofbehandeling, luchtvochtigheid, brandwerendheid en inbraakbeveili ging. Uiteindelijk is een oplossing gevonden en is het metselwerk ver vangen. Hierbij is tegelijk rekening gehouden met de toekomstige door gang naar het nieuwe depot in de kelder. Daar de bouw van de Jans- -182- kliniek inmiddels ook goed op gang was gekomen zijn er in goed overleg tussen beide partijen afspraken gemaakt. Op twee plaatsen zijn kettingankers in de muur van de noord- door de west- naar de zuidgevel aangebracht. Dit was nodig om de verzwakte constructie in het gehele metselwerk van deze hoek te herstellen. Door een gespecialiseerd bedrijf werden twee gaten van ruim 9 meter lang dwars door de gevel geboord. Het boren gebeurde van twee kanten met boren die telkens werden verlengd en elkaar dan in het midden tegen kwamen. Door de geboorde gaten werden twee roestvrijstalen ankers gestoken, die op de kop van de gevels door twee schootankers aan het metselwerk werden gekoppeld en in het midden met een wartel op span ning werden gebracht. De ankers worden hiermee ook op spanning gebracht, hun functie is immers het goed bij elkaar houden van de muur. Op die manier werd de kopgevel van het Schapenplein gekoppeld aan de twee langsgevels. De aangebrachte kettingankers blijven van binnen zichtbaar ter hoogte van de kerkramen. De trekbalken van de kapcon structie bleken achteraf nog constructief goed in elkaar te zitten, zodat extra trekstangen niet meer nodig waren. De nieuwe Janskliniek zou dit keer volledig apart komen te staan. Na de sloop van het aansluitende gedeelte van de oude Janskliniek leek de kerkmuur wel een gatenkaas, zoveel balken waren er in deze muur opge legd. De kerkmuur werd nu volledig gerenoveerd. Er was jammer genoeg geen extra geld beschikbaar om deze gevel op bouwhistorische details te onderzoeken. Gelukkig was het mogelijk om foto's te nemen. In een vroeg stadium van al deze werkzaamheden werd besloten dat de ingang van de nieuwe depots niet vanuit het midden van het schip onder de fundering van de kerk door zou komen, zoals eerst de bedoe ling was. Dit zou zeker de stabiliteit van de kerk geen goed doen. Ieder een was veel te bang geworden dat er dan nog meer schade aan de kerk zou ontstaan. In de langsgevel van de noodwestgevel was in de oude muur een duidelijke dichtgezette doorgang te herkennen. Dit bleek een mooie plaats te zijn om door de kerkmuur heen te gaan en dan met een Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 184