schotersingel, Schoterburcht nu Dolhuys Bijdrage van Wim Sietsma, Technisch beheerder so/VastGoedBeheer Aan de Schotersingel ligt een aantal monumentale panden die de status van Rijksmonument hebben. De omschrijving van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg luidt: 'Voormalig Stads Leprozen-, pest- en dolhuis. Complex van zeer grote historische en esthetische betekenis.' Wanneer de gebouwen precies zijn opgericht is niet met zekerheid te zeggen. Reeds in 1319 werd hier de St. Jacobskapel gebouwd, waar de leprozen uit heel Holland (zij die aan lepra leden) zich moesten laten schouwen als zij meenden genezen te zijn. Later werd hier een gasthuis bijgebouwd. Eind vijftiende eeuw werd hier het Leprooshuis gevestigd. Daarna werd ook het Pesthuis, voor lijders aan de zeer besmettelijke ziekte de pest, hier naartoe verplaatst. Vervolgens werd het huis ook ingericht voor de opname van krankzinnigen, de zogenaamde dollen. De naam werd dan ook Pest- en Dolhuys. De gebouwen zijn daarna nog voor vele andere functies gebruikt. Zo was, hier sinds 1704, het Stads Armen- en Ziekenhuis gevestigd en nog weer later het Haarlems Tehuis voor Ouden van Dagen. In de twintigste eeuw is er een torenflat naast gebouwd, om ook als verzorgingshuis voor ouderen te dienen, Zorgcentrum Schoterburcht. Toen de flat daarvoor niet meer geschikt was, trokken er tijdelijk studen ten in. De slechte staat van het flatgebouw maakte uiteindelijk sloop noodzakelijk. De 'oudbouw' werd intussen voor verschillende doeleinden zoals voor een crisiscentrum gebruikt. Voor de monumentale panden moest een andere bestemming gezocht worden. Zeven psychiatrische instellingen in Noord-Holland kwamen met een uniek, maar gewaagd plan om hier een museum voor de psy chiatrie te vestigen. Na lang onderhandelen is dit uiteindelijk gelukt. In 2005 is het bijzondere museum Het dolhuys geopend. Natuurlijk moesten de gebouwen aangepast worden. Het complex, dat in het verleden matig tot slecht onderhouden was, kende een grote hoe veelheid achterstallig onderhoud. De buitenzijde moest ingrijpend opge knapt worden om weer een goede uitstraling te verkrijgen. Bij de restau ratie werd bekeken in hoeverre later toegevoegde aanbouwen behouden moesten blijven. Moest de serre, die later tegen de kapel was aange bouwd, verdwijnen? Moesten de ramen van de pestzaal weer terug gebracht worden naar hun oorspronkelijke formaat? Als je overweegt om terug te gaan in de tijd, hoever moet je dan terug gaan. Gelukkig zijn deze beide wijzigingen niet doorgevoerd. Gelukkig, omdat ze toch een wezen lijk onderdeel uitmaken van de geschiedenis van het gehele complex. Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 188