ANNEN? museum in de gebouwen is de toekomst ervan voor vele tientallen jaren verzekerd. Voor de omgeving ziet het er weer goed uit. De binnenzijde van de panden moest aangepast worden aan het gebruik als museum. De daarvoor noodzakelijke aanpassingen en/of ver nieuwingen zijn behoorlijk ingrijpend, maar binnen de context van het museum zijn ze zeker verantwoord. Het geeft het museum de uitstraling die het nodig heeft. Een bezoek aan het museum is zeer de moeite waard, want het is een bijzondere gewaarwording om geconfronteerd te worden met het wedervaren van geestelijk gestrande mensen in verleden en heden. Bij de restauratie en de interne verbouwing van het complex is men niet meer toegekomen aan de regentenkamer. Dit belangrijke onderdeel is, door welke oorzaak dan ook, niet meegenomen in het restauratieplan. Gelukkig ziet het ernaar uit dat ook die restauratie alsnog uitgevoerd gaat worden. Het is zeker de moeite waard om ook dit deel van de geschie denis van het voormalige Leprozen-, pest- en dolhuis weer in aanzien te herstellen. Met de restauratie van de monumentale panden en de vestiging van een spectaculair museum erin zijn de panden voor het nageslacht be waard gebleven. Dit is te danken aan de zeven psychiatrische instellingen in samenwerking met de gemeente Haarlem. In 2005 is er in de gebouwen een psychiatrisch museum gevestigd. Wat is net verschil tussen gek en normaal? U beleeft het in Het Dolhuys; de wereld van de waanzin. Het museum toont hoe Nederland door de eeuwen heen met 'waanzin' omging. Van duiveluitdrijving tot Prozac! Hoe is het om stemmen in je hoofd te horen? Wat doe je met iemand die razend is? Hoe is het om de greep op je leven te verliezen? Om stemmen te horen? Om er geen gat meer in te zien? In Het Dolhuys ontmoet je de betrokkenen zelf..... Zelt even in de dolcel? Het Dolhuys is gevestigd in het voor malige leprozen-, pest- en dolhuys uit 1320. De oorspronkelijke dolcellen uit de 16° eeuw zijn nog intact! MONUMENTENZORG www.hetdolhuys.nl Kunst en waanzin Dat de scheidslijn tussen gek en geniaal soms dun is, bewijzen de vele beroemde kunstenaars met een psychiatrische achtergrond. In de wisselexposities - met kunst waanzin als thema - treft u daarom steeds wisselende kunstwerken aan.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 191