Gevelstenen Bijdrage van Martin Busker, voorzitter Stichting Geveltekens Vereniging Haerlem nieuw heiligland i, 'De Heilige Servatius' In het huis, Nieuw Heiligland i te Haarlem, woonde vroeger de eigenaar van een literair café dat in het aangrenzende pand was gehuisvest. Deze eigenaar was verzamelaar van allerhande heiligenbeelden en religieuze -190- voorwerpen. Hij kocht in 1967 het gipsenbeeld, de heilige Servatius (Sint Servaas), waarschijnlijk van het toen nog bestaande museum De Preekstoel in Haarlem. Hij heeft het beeld als een soort herkenningspunt aan zijn gevel laten aanbrengen. Het beeld heeft dus op zichzelf niets met het pand te maken. In de loop der jaren heeft het wel een speciale rol gekregen, want het beeld is opgenomen in de wandelroute van de vw. Ook schijnt het in schoolopdrachten voor te komen om scholieren te leren hun ogen te gebruiken bij het ontdekken van de geschiedenis van hun stad. De heilige Servatius heeft allerlei voorwerpen bij zich zoals een sleu tel in zijn rechterhand, een staf in zijn linkerhand en een draakje aan zijn voeten. De staf is de bisschopsstaf, want Sint Servatius was bisschop van Tongeren. Volgens de legenden zou hij van de Heilige Petrus de opdracht hebben gekregen om zijn bisschopszetel te verplaatsen naar Maastricht. Daar wordt hij beschouwd als de schutspatroon van de stad. De sleutel is de sleutel van de hemelpoort, die hij van Petrus kreeg. Dat betekent dat hij de macht kreeg om zonden al dan niet te vergeven en de hemelpoort Het beeld Sint-Servatius voor de restaratie. (foto Martin Busker) Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 192