Na droging was het beeld klaar voor transport. Sint Servatius werd op 16 april 2004 teruggeplaatst op zijn oude plek aan de gevel. Het wordt nu iets meer beschermd omdat het afdakje boven het beeld vernieuwd is en gelijk wat groter is gemaakt. Nu kan het beeld de komende jaren weer aan regen en wind worden blootgesteld. lange herenvest 34, 'De Dodendans' Op vrijdag 3 september 2004 vond de feestelijke onthulling plaats van de -194- gevelsteen 'De Dodendans'. Deze steen is opgenomen in het nieuw- bouwcomplex Lange Herenvest 34/hoek Nieuwe Spaarnwouderstraat. Oorspronkelijk zat de steen in een ander pand, maar onbekend is welk pand dat was. Sinds 1874 zat de steen in de gevel van Spaarnwouderstraat 16, maar dit pand is samen met de hoekbebouwing aan de Lange Herenvest in 2000/2001 gesloopt. Op deze plek staat nu een appartemen tencomplex naar een ontwerp van Hooyschuur Architecten bna uit Wormerveer en gebouwd door bam Woningbouw bv uit Alkmaar. De steen is geplaatst in nieuwbouw uit de eenentwintigste eeuw, maar deze heeft nu wel een stuk cultuurhistorisch erfgoed in de gevel met een heel lange geschiedenis. Na de sloop bleef de steen in het bezit van de eigenaresse van het afge broken pand, maar in 2003 kon de steen na een sponsoractie door de Stichting Geveltekens Vereniging Haerlem worden aangekocht. Hierbij is de sgvh veel dank verschuldigd aan de St. Monumentenbehoud, de J.C. Ruigrokstichting, bam Woningbouw bv en enkele particulieren voor hun bijdrage. De steen dateert uit de eerste helft van de zeventiende eeuw en ver beeldt de Dodendans. Dat is een zinnebeeldige voorstelling die stamt uit de veertiende eeuw. Hierin komt de macht van de dood over de mens tot uitdrukking. Oorspronkelijk traden er 24 figuren in op, maar in de loop der eeuwen werd dat aantal steeds kleiner. Op deze steen staan er vier, een Paus, een Keizer, een Landman en de Dood. Het opschrift is kern achtig: 'lek bidt voor U - Iele vecht voor U - lek voede U - lek stryck U algar gheliyeke'. Onder de afbeelding staat: 'Wie kant maken dat nieman zal laken'. Na de aankoop is aan drs. Olga van der Klooster van bureau akmas uit Heemstede gevraagd of zij een kleuronderzoek wilde doen van de steen. Zij is architectuurhistorica, kleuradviseur en beeldend kunstenaar. Zij heeft vele stukjes van de steen onderzocht en heeft hiervan een kleuren analyse gemaakt. Een verslag van dit onderzoek volgt verderop in het artikel. Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 196