Ook in het stadhuis hangt een paneel met de Dood als afsluiting van de zeventien panelen met de gravenportretten. Ook deze reeks past in het middeleeuwse verhaal van de dodendans en de uitbeelding daarvan. Het is een voorstelling waarbij de Dood, in de gedaante van een uitgemergeld en ontvleesd kadaver, personen van verschillende leeftijd en stand ten dans voert, dat wil zeggen meevoert met de dood. Het wijst erop dat de dood midden in het leven staat en ieder van ons op elk moment kan weg rukken. De dood verwijst aldus naar de betrekkelijkheid van het aardse bestaan en de vergankelijkheid van de aardse macht. Dit verhaal werd in de veertiende eeuw in Europa wijd verspreid en in talloze varianten op -i97_ het toneel, in de letterkunde en de beeldende kunst verbeeld. De tekst op het paneel met de Dood luidt: 'Die Doot seijt to den heeren: Ghij Hollantsche graven hier al ghemeene, Ghij gravinne, ghij voochden, die sijt voorleden, Dear en isser ghebleeven thants uwer geene Maer sijt an mijnnen dans getreden Nu ghij regeert hebt beij lant en steden. Men weet dit thans wel altemalen: 1st al gheschiet na recht en reden, Soo moochdij voor Godt u loon nu halen; 1st oock soo niet, soo salt u falen. Want heeft gunst of haet dat recht verkeert, Soo moetij met pijnnen dat nu betalen; Ja, ghij hadt voor pelgrim veel bet gaen dwalen Dan ghij u landen hebt soo gheregeert.' Als afsluiting van de feestelijke onthulling kreeg de Stichting uit handen van de directeur van bam Woningbouw bv nog een extra donatie over handigd om hiermee weer een nieuwe aanzet te maken voor een nieuw project. Kleuronderzoek gevelsteen 'De Dodendans' Bijdrage van Olga van den Klooster Kleuronderzoek bij historische natuurstenen gevelstenen kent zo zijn beperkingen. Men weet welhaast nooit met zekerheid of de onderste kleuren in het verfpakket ook de oorspronkelijke kleuren van de voor stelling zijn. De steen kan in het begin immers gewoon verveloos zijn MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 199