de steen teruggevonden, kan zijn ingegeven door rook en roetaanslag die de voorstelling onherkenbaar maakten. De gevelsteen is echter zeer waarschijnlijk direct gepolychromeerd. Bij microscopisch onderzoek van de verfmonsters is namelijk geen rook- en roetaanslag op deze plaatsen aangetroffen. Boodschap en zichtbaarheid Ook de oorspronkelijke plaats van de gevelsteen zal van invloed zijn geweest op het wel of niet direct schilderen ervan. Op grotere afstand zijn kleurcontrasten veel beter te onderscheiden dan een reliëf dat zich in -i99~ kleur niet van de achtergrond onderscheidt. Dat onze steen op grotere afstand gelezen moest worden staat welhaast buiten kijf. De tekst bevat namelijk een belangrijke boodschap. Een paus, een koning en een boer strijden afzonderlijk om de aandacht van de achteloze voorbijganger: 'lek bidt voor U' spreekt de geestelijke tot hem, 'lek vecht voor U' zegt de koning, en 'lek voede U' zegt de boer en hij heft zijn wijsvinger op alsof hij wil zeggen: zonder voedsel kan men niet eens bidden en vechten, mis schien ben ik nog wel het meest onmisbaar. Maar Magere Hein heft zijn zeis en zegt: 'lek strijeke U algar ghelijcke.' De moraal van de voorstel ling leest men aan de onderzijde van de steen: 'Wie kant maken dat nie- man zal laken' Vrij vertaald: niemand ontsnapt aan de dood, ongeacht wie men is of wat men doet. De letters van de tekst zijn met goudblad ver guld en steken sterk af tegen de zwarte ondergrond. Kleur en symboliek De in de steen uitgehouwen figuren op deze vroeg zeventiende-eeuwse gevelsteen, in de volksmond merkwaardigerwijs 'de dodendans' geheten, symboliseren een eenvoudige laatmiddeleeuwse samenleving verdeeld in geestelijkheid, adel en boerenstand. In ongeschilderde toestand zijn zij direct herkenbaar aan de bij de functie behorende attributen zoals een staf, een koorgewaad en een boek (bijbel) voor de geestelijke, die gezien zijn opmerkelijke kroon een paus symboliseert; een wereldbol, een zwaard, een harnas, een cape en een kroon voor de koning en een spade en een 'werkkloffie' voor de boer. De dood wordt gesymboliseerd door het skelet met de zeis waarmee het elk moment kan toeslaan. In de voorstelling zijn ook verfkleuren gebruikt om de betekenis van de figuren verder te verduidelijken. In werkelijkheid gelden voor de kle dij strikte liturgische en adellijke voorschriften ten teken van herkenning. Zo duiden paars en purperrood de mate van hoogwaardigheid aan en heeft de paus hier een paars koorgewaad en de koning een purperrode cape. Deze kleurcodes kennen al een eeuwenoude traditie en voeren MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 201