noten over Haarlem staat een verslag van Dinant van 't Sant over zijn bezoek aan Haarlem in 1840 (auteur A.G. van der Steur). De serie arti kelen wordt afgesloten met een stuk genaamd 'Varia' gemaakt door A.G. van der Steur en Nop Maas. Het jaarboek bevat een uitvoerig en interessant verslag over Monu mentenzorg in Haarlem van medewerkers van de gemeente Haarlem, verder de rubriek necrologieën gemaakt door verscheidene auteurs en de kroniek geschreven door Ko van Leeuwen. De vereniging is trots op het mooie jaarboek en het vele werk dat door de redactiecommissie is verzet. -205- Lezingen/excursies Onder leiding van bestuurslid Michiel Kersten werd een gevarieerd en druk bezet programma van lezingen en excursies georganiseerd. Op 24 januari werd een bezoek gebracht aan het Spaarnestad Foto archief waar Freek Baars en Tamara Sterman de leden uitgebreid vertel den over de geschiedenis van de collectie, de restauratie, de registratie en de opslag van de foto's. Vervolgens hield monseigneur J.L. Wirix-Speetjens op 17 februari een interessante lezing over het oud-katholicisme in Nederland en de oud- katholieke kerk in Haarlem. Op 18 maart gaf architect Max van Aerschot een boeiende voordracht over de revitalisering van het industrieel erfgoed langs de oostelijke Spaarne-oevers. Er was veel belangstelling en er werd volop gediscus sieerd. De Engelse onderzoekster dr. Anne Goldgar heeft zich gespecialiseerd in onderzoek naar de geschiedenis van de beruchte speculatie in tulpen bollen in de jaren 1630-1637. Zij hield op 20 april een lezing 'Tulpomanie, mythe en waarheid' voor de Vrienden van het Frans Halsmuseum en de leden van de Stichting Ons Bloemendaal en de Vereniging Haerlem. Op 24 april was er een excursie naar Landgoed Ipenrode in Heem stede. De Luilakwandeling op 29 mei voerde naar het Landgoed Beecke- stijn. Daar werd èn gewandeld èn het museum bezocht. Ter gelegenheid van de tentoonstelling in de Hoofdwacht over de 400 jaar oude Vleeshal hield Ad van der Blom op 24 augustus een lezing over de bouwmeester van de hal Lieven de Key. Vlakbij Haarlem ligt het grote landgoed Duin en Kruid berg. Hier bouwde Jacob Theodoor Cremer in 1895 een zeer groot woonhuis. Nu is er een hotel en restaurant gevestigd. Op 18 september was er voor de leden een rondleiding door het indrukwekkende gebouw en daarna een wandeling over het landgoed georganiseerd. JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 207