De jaarexcursie ging op 2 oktober naar de stad Alkmaar die in 2004 haar 750-jarig bestaan vierde. Begonnen werd met een flinke stadswan deling waarbij de Waag, diverse hofjes, de accijnstoren en het stadhuis werden bekeken, 's Middags volgde een bezoek aan de Grote Sint Lau- renskerk en het Stedelijk Museum. Op 16 november was er een bezoek aan het nieuwe Haarlemse muse um voor de psychiatrie, het Pest- en Dolhuys, aan de Schotersingel. Het museum toont o.a. de manier waarop in de loop der jaren met psychia trische patiënten is omgegaan. Ten slotte hield Pieter Biesboer, conservator van het Frans Hals museum op 18 december een inleiding over Pieter Claesz, de meester van het stilleven in de Gouden Eeuw. Nieuwsbrief In 2004 verschenen vier nieuwsbrieven, verzorgd door Marly Bergman en Jaap de Jong. Twee onderwerpen kregen in 2004 veel aandacht: de bouwplannen in het Raaksgebied en gevelstenen in Haarlem. De eerste nieuwsbrief van maart 2004 vermeldt het besluit van de Raad van State om een nieuw onderzoek te doen naar de cultuurhistorische en stedenbouwkundige waarde van de schoolgebouwen en kerken in het Raaksgebied. Ook in de derde nieuwsbrief komt de Raaks uitvoerig aan de orde. Gevelstenen zijn volop in het nieuws: In de eerste nieuwsbrief wordt uitvoerig aandacht besteed aan de steen 'De Dodendans', die met steun van bezoekers van de Hoofdwacht en giften van derden gekocht en her plaatst is in het pand Spaarnwouderstraat 16. Plaatsing van een nieuwe gevelsteen 'De Broek' in een pand aan de Warmoesstraat en de restaura tie van de steen 'In de vier Heemskinderen' in het pand Spaarne 94 wordt besproken in diezelfde nieuwsbrief. De nieuwsbrief van december besteedt tot slot aandacht aan pogingen van de zeer actieve werkgroep gevelstenen (Stichting Geveltekens Vereniging Haerlem) om stenen in het Appelaargebied weer een goede plek te geven. De laatste nieuwsbrief is gewijd aan het thema 'De ontstaansgeschie denis van Schalkwijk'. Het extra dikke nummer leverde een reeks inte ressante artikelen op. Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 208