De werkgroep Gebouw en Omgeving Bijdrage van Johannes van der Weiden Aan het einde van 2004 bestond de werkgroep uit twaalf leden. De werk groep kwam elf maal voltallig bijeen; daarnaast is veel gewerkt in kleine re groepen. Er is goed overleg met verwante organisaties als de Bond Heemschut en de Stichting de Hoeksteen. De jaarlijkse dagexcursie vond dit jaar plaats op 19 juni naar Rotterdam, waar met nadruk gekeken is naar het hergebruik van niet beschermde maar karakteristieke panden en stedenbouwkundige ensembles. Marcel van Heck, lid van de werkgroep, -207- heeft op 16 november een interne lezing verzorgd naar aanleiding van het nieuwe Welstands- en Monumentenregime. Een Handvest voor de historische stad Al geruime tijd bestond binnen het bestuur van de Vereniging Haerlem behoefte aan een duidelijk stelsel van inhoudelijke criteria dat te gebrui ken is bij de beoordeling van nieuwe ruimtelijke plannen, met name bij de afweging behoud of sloop van bestaande gebouwen en ensembles. Onder de werktitel 'De Ideale Stad' is nu door de werkgroep een concept Handvest geformuleerd, bestaande uit Tien Gulden Regels, die hierbij kunnen worden toegepast. Bij de Regels behoort een uitgebreide toelich ting. Het concept Handvest is in het Bestuur zeer positief ontvangen en zal in de loop van 2005 uitvoerig onder de publieke aandacht worden gebracht. Over het concept handvest zal overleg worden gepleegd met de Bond Heemschut en ook met zusterverenigingen. Raaks In januari 2004 werd in opdracht van de Raad van State de reeds begon nen sloop van de bijgebouwen van de hbs-b stilgelegd, op grond van een door de Stichting de Hoeksteen en de Stichting Landschap, Architectuur en Stedenbouw aangespannen geding tegen de Raaksplannen, welk geding door de Vereniging Haerlem is ondersteund. De Raad van State heeft onafhankelijk onderzoek laten verrichten naar de cultuurhistori sche betekenis van de panden, waarvoor ook advies is ingewonnen bij de werkgroep. Het onderzoek resulteerde in een positief oordeel over de kwaliteit van de gebouwen en de stedenbouwkundige betekenis van de gebouwen in onderlinge samenhang, in het bijzonder de voormalige hbs- a van L.C. Dumont en de Christelijk Gereformeerde Kerk (de Hoek- steenkerk) van Van Noppen. Om het behoud hiervan was het ons als ver eniging in de eerste plaats te doen. In het onderzoeksverslag werd de architectonische en stedenbouwkundige betekenis hoog aangeslagen. De JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 209