rechtszaak diende op 29 september 2004. Bij uitspraak van 19 januari 2005 is de sloop van de betreffende gebouwen echter niet verboden. De Raad van State erkende de kwaliteit van de gebouwen, maar was van mening dat in het licht van de economische belangen door gemeente en provin cie, op enkele kleine onderdelen na, een zorgvuldige afweging was gemaakt. Deze uitspraak laat overigens onze stedenbouwkundige, archi tectonische en cultuurhistorische bezwaren onverlet. Tegen de uitspraak is geen beroep mogelijk. Overigens loopt er nog een beroepsprocedure tegen de afwijzing van een Rijksmonumentenstatus voor de voormalige -208— hbs-a, mulo en de Hoeksteenkerk. Waarom de Vereniging Haerlem voor behoud was en tegen de nieuwbouwplannen is uiteengezet in het Jaarboek 2003. Provinciehuis In 1930 werd het Paviljoen Welgelegen zetel van het Provinciaal Bestuur. Het Provinciebestuur heeft toen het charmante gebouw van de voorma lige Kunstnijverheidsschool in de Paviljoenstuin laten afbreken en ver vangen door nieuwbouw van Rijksbouwmeester J.C. Bremer. Deze nieuwbouw is in 1964 door architect H.T. Zwiers geheel nieuw ingedeeld en met een extra verdieping en een dwarsvleugel uitgebreid. De Provincie heeft nu besloten om alles opnieuw te slopen en te vervangen door nieuwbouw. Er is inmiddels een meermalen veranderd ontwerp van het Spaanse architectenbureau Mateo (map). Een aantal organisaties waar onder de Vereniging Haerlem en de Bond Heemschut verzetten zich tegen de plannen in de huidige vorm. De bezwaren van de werkgroep betreffen niet het architectonische ontwerp, maar de stedenbouwkundige situatie die zal ontstaan, vooral bezien vanaf de Dreef. De Dreef is ontworpen als een duidelijke noord/zuid boulevard van de stad naar het stadsbos de Haarlemmerhout, zoals de Avenue des Champs-Élysées loopt van Parijs naar het Bois de Boulogne. Deze noord/zuid oriëntatie is door Bremer en Zwiers gere specteerd, en zelfs versterkt. Hoe men ook over de kwaliteit van de Bremer/Zwiers-vleugel denkt, er is in ieder geval een relatie gelegd met zowel het monumentale Paviljoen als met de overzijde (westzijde) van de Dreef, de prachtige, gevarieerde rij herenhuizen van omstreeks 1900. De twee gebouwen van de nu geplande nieuwbouw komen dwars te staan, met een blinde kopse kant naar de Dreef. Het lijkt erop dat de ontwerper wel heeft gekeken naar de relatie van de nieuwbouw met het Frederikspark maar niet naar de ruimere omgeving van Dreef, Haarlemmerhout en Florapark. Inmiddels is het plan door Provinciale Staten aanvaard (31 januari 2005). De stedenbouwkundige fout is met een Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 210