I Stichting Geveltekens Bijdrage van Martin Busker Vorig jaar konden we melden dat we de gevelsteen 'De Dodendans' voor Haarlem hadden weten te behouden, nu kunnen we trots zeggen gaat u eens kijken naar de hoek Lange Herenvest 34/Spaarnwouderstraat. In het artikel monumentenzorg vindt u hier een uitgebreid artikel over. Hetzelfde geldt voor het beeld van Sint-Servaas op Nieuw Heiligland 1, die weer terug is op zijn 'oude' plek en dag en nacht hier de wacht houdt. -214- Helaas is de sloop in het Raaksgebied begonnen met het neerhalen van de gymnastiekzaal op de Gedempte Voldersgracht. Hiervan zijn al enke le onderdelen door de afdeling so/vt veiliggesteld voor de toekomst. Ook de serie van zeven stenen van de Schepping uit de Lange Begijnestraat ligt nog opgeslagen. Hiervoor willen we dit jaar nog een plek gaan zoe ken. Er is al iets geopperd maar voor suggesties houden wij ons aanbe volen. De toekomst voor 'De Westfaelsche Ham', te plaatsen in het pand Anegang 3, ziet er weer wat zonniger uit. Zo langzamerhand is er een kompleet dossier ontstaan over het opnieuw polychromeren van de gevelsteen 'De Vergulde Hooiwagen' op het Klokhuisplein no. 1, maar ook daar lijkt het einde in zicht. Binnenkort is deze steen van zo'n 30 x 40 cm als het goed is eindelijk weer zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke kleuren gepolychromeerd. Om de hoek van het Klokhuisplein in de Damstraat komen in de nieuwbouw van het gerechtsgebouw de gevelstenen 'De Damsteeg' en 'De Appelaar' terug. De plaatsen zijn al bepaald. Zo hopen wij ook dat wij u volgend jaar iets positiefs kunnen vertellen over de drie stenen op de Bakenessergracht 84 (2 x 'De Valk' en 'De Passer'). In de Wijde Appelaarssteeg is tijdens de bouw van de Toneelschuur in 2003 een gedenksteen geplaatst over de synagoge die op deze plaats heeft gestaan. De steen zou al in de oudbouw van het Enschedecomplex onge veer op deze plek hebben gezeten. Loop je deze steeg door dan zie je in de Nauwe Appelaarssteeg een gedenksteen ter nagedachtenis aan Pieter Teyler Van Der Hulst (1707-1778) uit 1996. Deze zal daar al tijdens de ope ning van de nieuwbouw in maart 1996 er in hebben gezeten. Het fotobestand van Gert Jan van der Wouden voor de sgvh breidt zich nog steeds uit, want niet alleen heeft hij nu bijna alle gevelstenen van Haarlem voor ons gefotografeerd (en dan niet alleen als steen maar ook als gevel in zijn geheel), ook fotografeert hij nu de sluit- en kraagstenen of andere bijzonderheden van het gebouw. Inmiddels hebben we zo'n 850 gevels en geveltekens in ons foto archief. Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 216