enigingen opeens respectvol met elkaar omgingen. Daar waren ook de diverse voorstellingen debet aan die Kraay als producent van de grond tilde. In 1995, bij de viering van het 750-jarig bestaan van Haarlem, was het wederom John Kraay - die zich eerder ook al had ingespannen voor het Jan Kraakman Stadsjuweel - die een oude traditie in ere herstelde. De amateurtoneelpromotor in hart en nieren bewoog de Haarlemse podi umverenigingen mee te werken aan een nieuw samenwerkingsproject. Met ruim zestig acteurs zette hij op de Grote Markt De Zwarte Tulp op de planken. Het initiatief sloeg in als een bom, en nog datzelfde najaar produceerde John Kraay zijn tweede samenwerkingsproductie: Haarlemmer Olie. Marijke Kots schreef hiervoor de tekst en voerde ook de regie. Hetzelfde procédé werd toegepast op opvolger Frans Hals, dat net zo'n publiekssucces werd als de twee voorgangers. Marijke Kots zei bij zijn overlijden in Haarlems Dagblad: 'John Kraay was een goed organisator. Een prima producer. Het laat ste nog levende lid van het illustere driemanschap Wim Helversteijn, Wim Moolenaar en John Kraay. Drie heren die alles van het Haarlemse toneel wisten: godheden waren ze voor mij. Met de dood van John Kraay is een tijdperk afgesloten. Maar hij is ook de man, die een aanzet heeft gegeven tot nieuwe ontwikkelingen binnen het amateurtoneel.' Onder de vlag van de Musicalgroep Haarlem produceerde John Kraay de millenniummusical Het Haarlem Dossier en in 2003 nog de muziek theaterproductie Laken en Bier - beide op tekst van zijn levenspartner Martine Faber. Acteur Harald Jansen speelde de afgelopen tien jaar in vrijwel alle Kraay-producties een rol. Jansen: 'John, heer op leeftijd, steevast keurig in kostuum met vlinderstrikje, sprak dan altijd zijn troepje ongeregeld toe om de spelers nog eens uitdrukkelijk te wijzen op het belang van de kaartverkoop. Heel bij zonder dat hij op zijn leeftijd nog zulke financiële risico's durfde te nemen. Dankzij hem zijn dwarsverbanden tussen de verschillende amateurtoneelverenigingen ontstaan. Die waren er voor die tijd niet. Van de musicalproducties van John Kraay hebben het afgelopen decen nium vele duizenden Haarlemmers genoten. En zij niet alleen: burge meester Jaap Pop, verklaard voorstander van dit soort puur Haarlemse initiatieven, steunde producent Kraay metterdaad en speelde in enkele NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 223