van zijn producties een geestig bijrolletje. Enkele jaren geleden, deed John Kraay zijn laatste regie in Troonsafstand. Het was een lang gekoes terde wens dat stuk ooit eens op de planken te zetten. Opnieuw nam hij zelf het financieel risico, plukte een keur van spelers bij elkaar en het werd een succes, met in de hoofdrol zijn levenspartner Martine Faber. Het was een waardig afscheid. Wie zijn verdiensten in de toneelwereld bekijkt, kan niet anders dan tot de slotsom komen dat dit afscheid voor hem niet gemakkelijk moet zijn geweest. Xander Verrijn Stuart 22 oktober 1923-26 oktober 2004 Op 26 oktober 2004 overleed, 81 jaar oud, Prof. dr. Adolf Alexander (Xander) Verrijn Stuart, emeritus hoogleraar Informatica aan de Rijks Universiteit Leiden. Een paar dagen voor zijn overlijden was hij nog met zijn vrouw, beide zonen en schoondochters in Praag geweest om hun 50- jarig huwelijksjubileum te vieren. Xander Verrijn Stuart werd op 22 oktober 1923 te Rotterdam geboren als zoon van een hoogleraar economie. Hij studeerde natuurkunde aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam en de Universiteit van Michi gan. Daarna werkte hij van 1952 tot 1970 voor de Koninklijke Shellgroep, eerst op het laboratorium in Amsterdam-Noord, vervolgens drie jaar in Perzië (het huidige Iran) en zes jaar in Londen. In 1970 werd hij in de Leidse Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen als eerste hoog leraar in de Toepassingsgerichte Informatica benoemd. Deze functie ver vulde hij ruim 21 jaar met een bijna onuitputtelijke energie. In zijn afscheidscollege op 29 november 1991 zegt hij o.a.: Deze leerstoel werd in 197° ingesteld, met de omschrijving: "Informatica, in het bijzonder voor niet-wiskundig georiënteerden." Zo begon het ook, met juristen en sociologen in het gehoor. Reeds in 1971 manifesteerde zich echter een grote belangstelling onder de toenmalige wiskundigen en een jaar later onder studenten in de natuurwetenschappen. Tekenen aan de wand dat in Nederland te weinig aan de fundamentele en de toepassingsgerichte informatica werd gedaan. Deelname aan de langdurige strijd om informatica in het Academisch Statuut opgenomen te krijgen droeg bij tot inzicht in de curieuze politiek binnen en rondom de Nederlandse universitaire Haerlem Jaarboek 2004 —222— KO VAN LEEUWEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 224