wereld. De Sectie Informatica, opge richt in 1971, bleef tien jaar lang de enige die niet een studierichting verte genwoordigde.' Xander Verrijn Stuart heeft dus jaren lang strijd moeten voeren; dat is ook te zien aan het grote aantal rapporten dat in de voetnoten van de gedrukte versie van zijn afscheidsrede wordt genoemd. -223- Pas toen erkenning na tien jaar gelukt was, kon de Informatica ook een beroep doen op researchfondsen. Xander specialiseerde zich al snel op het gebied van informatiesystemen, in samenhang met bedrijfskunde en orga nisatieleer (o.a. kantoorautomatise ring) en werd daarin een erkende autoriteit. Dit heeft een groot stempel gedrukt op de eerste jaren van de Leidse informatica-opleiding, die o.a. daardoor landelijke bekendheid kreeg. Het werk en het onderzoek van Xander oogstten nationaal en internationaal veel waardering. Als uit vloeisel daarvan vervulde hij vele bestuursfuncties zowel op nationaal als internationaal niveau, o.a. afgevaardigde als deskundige bij de International Federation of Information Processing Societies (ifips, later Xander en ik hadden een gemeenschappelijke hobby, namelijk schaat sen. Wat Xander betreft alleen schaatsen op natuurijs, want rondjes draaien op een kunstijsbaan vond hij afschuwelijk en dat deed hij dus niet. Toen in 1985, na een paar decennia, eindelijk weer een Elfstedentocht werd georganiseerd, gingen wij met z'n tweeën naar Leeuwarden om mee te doen. Onderweg vertelde Xander dat hij zijn eerste Elfstedentocht 44 jaar eerder, in het begin van 1941, had gereden. Hij was toen 17 jaar en zag er erg jong uit. Van de organisatoren mocht hij niet meedoen - de mini mum leeftijd voor deelname was en is 18 jaar. Xander besloot toch te star ten met een stuk papier in zijn zak. Bij de eerste stempelpost vertelde hij: 'Ik heb mijn stempelkaart verloren. Wilt u op dit papiertje een stempel zetten'. En zo deed hij dat bij iedere volgende stempelpost. Uiteindelijk kwam hij weer in Leeuwarden aan bij dezelfde mannen, die hij de dag tevoren had gezien. 'Hier ben ik weer en ik heb toch gereden, dit zijn alle stempels.' De reactie was: 'Dat vinden we geweldig, dan krijg je een IFIP). NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 225