Elfstedenkruisje', waarop Xander vroeg: 'Mag ik dan alsnog de rijksdaal der inleggeld betalen?' 'Neen, dat willen we niet, jij krijgt gewoon je kruisje.' In de loop der jaren heeft Xander de Elfstedentocht in totaal 6 keer volbracht. Ik denk dat hiermee al veel over Xander gezegd is. Zijn doorzettingsvermogen, zijn creativiteit! Naast schaatsen had Xander Verrijn Stuart nog een andere hobby: bergbeklimmen. De liefde daarvoor had hij meegekregen van zijn ouders, waarmee hij in zijn jeugd vele bergwandelingen had gemaakt. In de jaren zeventig was hij redacteur van het tijdschrift van de Koninklijke Neder- -224- landse Alpen Vereniging De Berggids. Tweemaal is hij leider geweest van een Nederlandse expeditie in de Himalaya. Xander heeft over allebei de expedities een zeer lezenswaardig en objectief boek geschreven. De eerste expeditie in 1977 betreft de geslaagde beklimming van de 8091 meter hoge Annapurna in Nepal. Het is het verhaal over een tocht waarbij samenwerking, opoffering en span ning hand in hand gingen. Twee jaar van voorbereiding waren noodza kelijk, voordat eindelijk de equipe van 11 Nederlanders, begeleid door 9 sherpa's en 187 dragers, aan de tocht kon beginnen. Op 4400 meter werd het basiskamp gevestigd. Vandaar uit vond de groep zijn eigen doorgang. Deze 'Dutch Route' voerde over een messcherpe graat, langs diepe glet sjerspleten en hoge ijstorens, als ware spiegels van de dood. Vijf kampen werden opgezet, op zorgvuldig uitgekozen plekken waar geen gevaar was voor de steeds langs het massief omlaag vegende lawines. In een voort durend gevecht tegen de tijd werd vanuit het hoogste kamp ten slotte op 13 oktober 1977 de top van de Annapurna door één Nederlander en één sherpa bereikt en werden de Nederlandse en Nepalese vlag geplant. De tweede in 1982 was een mislukte expeditie. Maar ook daarover schreef hij een boek, Mount Everest. Het verhaal van een mislukte expe ditie, hoewel de uitgever Elsevier hem zei, dat ze er alle begrip voor had den als hij het bij z'n eerste boek zou laten. Hij vond dat hij het moest schrijven. Ook dit zegt iets over Xander. Hij had de moed 'the guts' om ook een mislukking te beschrijven. Hij liep niet weg voor problemen. Het is het verhaal geworden over misverstanden, woordenwisselingen, conflicten en frustraties, doorweven met fragmenten uit de dagboeken van de expe ditieleden. De angst, na de val van één der expeditieleden, voor verdere ongelukken, de spanningen die bij een grote expeditie nu eenmaal eerder regel dan uitzondering zijn, de snerpende koude en de nimmer aflatende wind maakten de voortgang steeds moeilijker. Duizend meter onder de top, werd van verdere pogingen afgezien. In zijn boek bleef hij zeer objec tief. Dat was heel nobel, want de mislukking van de Mount-Everest- Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 226