Hij heeft met zijn informaticakennis het secretariaat van de Hol- landsche Maatschappij geactualiseerd. Daarnaast heeft hij voor de Maat schappij een website 'gebouwd' en zorgde hij er dagelijks voor dat deze up-to-date gehouden werd. Voorts heeft hij samen met anderen een grote bijdrage geleverd aan de restauratie van het historische gebouw van de Hollandsche Maat schappij, het Hodshonhuis gelegen aan Spaarne 17 te Haarlem. Hij maak te deel uit van een commissie die de uitgave van een boek over het Hodshonhuis en de technische kanten van deze interessante restauratie -226- belicht. En dankzij zijn vasthoudendheid kwam er in 2002 een boek tot stand dat nog niet eerder verschenen publicaties bevat van de Nobel prijswinnaar Prof. dr. J.D. van der Waals (1837-1923). In het kader van de viering van het 250-jarig bestaan van de Hollandsche Maatschappij in het jaar 2002 heeft hij het initiatief geno men voor een Wetenschaps(vernieuwings)debat. Dit initiatief vond in brede kring van wetenschappers grote waardering. De achtergrondge dachte was dat op het terrein van vrijwel alle wetenschappen er sprake is van twee ontwikkelingen: enerzijds naar specialisatie, anderzijds naar verbreding door discipline-grensoverschrijding en de vorming van nieu we zelfstandige wetenschapsgebieden. Wezenlijke vernieuwing wordt echter belemmerd door traditionele inzichten en een te starre opzet van het onderzoeksbestek Nieuwe visies zijn daarom gewenst. Om dit debat vorm te geven is in het jaar 2000 een prijsvraag uitgeschreven waarin aan de deelnemers gevraagd werd hun denkbeelden over bovengenoemde problematiek in het kort weer te geven. Aan de beste vier inzenders is daarna gevraagd een preadvies uit te brengen voor een debat dat op 16 februari 2002 gehouden werd en dat geresulteerd heeft in een visie op de vorm waarin in Nederland de wetenschap structuur moet krijgen. Deze visie is vastgelegd in het boek: The Future of the Sciences and Human ities, dat, zo is gebleken, regelmatig geraadpleegd wordt door weten schappers. Hoewel ik hem zeer regelmatig sprak hoorde je over al deze activitei ten weinig; hij was een bescheiden mens. Ook had hij een grote culturele belangstelling, zowel op muzikaal als op museaal gebied. Hij was vaak te vinden in het Frans Hals of Teylers Museum. Met zijn vrouw had hij al vijftig jaar een abonnement op een Kwartettenserie in het Amsterdamse Concertgebouw. Zelf speelde hij viool in een trio. Hij was zeer veelzijdig. Het was een man met een veel jeugdiger uitstraling dan je bij zijn leeftijd zou verwachten. Haerlem Jaarboek 2004 JELLE HOVINGA

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 228