besteld. Een heel stuk was ongeveer 60 meter. Na binnenkomst werden de stoffen gecontroleerd met de knipsels van de gemaakte lijst bij de inkoop en nagemeten. Van de coupon werd een klein staaltje afgeknipt en in het stoffen voorraadboek ingeplakt en de gegevens ingeschreven. Na verkoop van de stof werd hierachter het bestelnummer, de naam van de cliënt en de metrage die verbruikt was opgeschreven. Van de grote sta len werden bunches gemaakt voor de reiscollectie. De drie kleinere stalen werden op kartonnen geplakt en daarvan werden drie gelijke col lecties gemaakt om naar de cliënten op zicht te kunnen zenden. De stof fen werden op kartonnen opgerold en soort bij soort en kleur bij kleur in de stoffenkasten gelegd. De fournituren, zoals voering, paardenhaar, zakkenvoering, knopen enz. werden op dezelfde manier ingekocht. Vaak in Engeland maar ook wel in Nederland bij grossiers van stoffen en fournituren. Victor van der Reis en Langemeyer Stöcker waren specialisten in fournituren en Doyer en Elias waren de voornaamste Nederlandse leveranciers in stof fen. Ook was er toen een heer Drilsma, die aangesteld was door de kleer makersbonden en een soort gemeenschappelijke inkoop verzorgde van fournituren. Verkoop De verkoop van de kledingstukken gebeurde meestal aan de zaak. De stoffen werden getoond aan de cliënt en wanneer mijnheer en zeker ook zijn vrouw, die er vaak bij was, de keus had gemaakt, werd door de cou peur de maten genomen, het model besproken en de bijzondere wensen betreffende zakken, splitten enz. opgeschreven. Ook geschiedde de ver koop vaak door middel van een zichtzending van de stalen op de kar tonnen. Deze stalen werden geregeld bijgehouden op uitverkochte num mers. De kaarten gingen in een met kunstleer beklede doos. Met een prij zenlijst erbij bracht Jacob de dozen met stalen op zijn fiets naar de cliënt. Na een paar dagen werden de stalen weer opgehaald in de hoop dat er keus gemaakt was. Soms was de keus nog niet gemaakt en brachten wij in tweede instantie bunches van onze leveranciers, die deze stoffen in voorraad hadden en dat van het soort dat door de cliënt gewenst werd. Ook hadden wij vele reiscliënten in Nederland. Mijn vader had deze cliënten al bezocht en ik zette dit voort. Hij had ook wel zitting op bepaalde dagen in een hotel in Den Haag, Arnhem en iedere woensdag middag van 14.00 uur tot 16.00 uur in Amsterdam voor de cliënten in Amsterdam, uit 't Gooi en ook uit de omgeving van Haarlem, die over dag in Amsterdam waren voor hun werk. Dit laatste deed ik ook. Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 24