per jaar een rekening kregen voor het gehele afgelopen jaar. Dat was van ouds het gebruik. De heer Luden van Koningshof kwam ieder jaar begin januari een nieuw pak bestellen, want, zoals hij zelf dan zei: 'dan heb ik een jaar krediet'. De jaarrekeningen werden in januari rondgebracht en meestal contant betaald door de huisknecht, koetsier of chauffeur. Deze kreeg dan i% van de rekening als fooi. Dit systeem werd door mij gewij zigd in maandelijkse rekeningen met 3% korting bij betaling binnen drie maanden. Na deze drie maanden werd per wissel gedisponeerd en dan ging Jacob met deze wissels naar de cliënt. Het wisselgeld en het ontvan- -28— gen geld ging in een linnen zak. Na enige malen disponeren zonder suc ces werd een afbetalingsregeling afgesproken voor een bepaald bedrag per maand. Lukte dit ook niet dan ging de vordering naar een incasso bureau of deurwaarder. Ook was er een abonnementensysteem. Men kon dan een bedrag per drie maanden betalen gedurende twee jaren. Het bedrag was afhankelijk van het aantal stuks dat men in die twee jaren wilde afnemen. Na afloop namen wij het eerste geleverde weer terug en leverden nieuwe kleding op het volgende abonnement enz. De cliënt had dan voor een vast bedrag per jaar altijd nieuwe kleding en wij hadden een regelmatige afname en betaling. Prijzen De prijs van een kostuum varieerde in de jaren dertig van 80,- tot 120,- afhankelijk van de stofprijs. De meeste verkoop was onder de 100,-. Op reis rekende ik iets meer dan in Haarlem, gezien de reiskosten. De kost prijs was ongeveer 40% voor de stof, 30% voor het maken, 20% voor de opslag onkosten en coupeurkosten en 10% winst. De meeste stoffen uit Engeland kwamen op een prijs van ongeveer 10,- per meter. Toch waren er wel eens goedkopere stoffen. Ik herinner mij bij Elias een serie stoffen van 3,50 per meter uit Italië. Mooie zomerstoffen. Ik liet er voor onze huwelijksreis in 1935 een pak van maken, en droeg dat in de oorlogsjaren nog geregeld. Mijn begintijd in de zaak Van 1931-1935 raakte ik dus op de hoogte van de gang van zaken in het bedrijf. Daar mijn broer Geer vaak langdurig ziek was, deed ik langza merhand vele werkzaamheden, zoals inkoop, administratie, reclame en personeelszaken, maar vooral de verkoop buiten Haarlem. Ik woonde toen nog in Scheveningen bij mijn ouders en reisde iedere dag met de Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 30