Grote buitenplaatsen waren er ook in de omgeving van Haarlem. De grootste met veertig man personeel was Duin en Kruidberg van de heer Cremer. Alle personeelsleden werden door ons naar maat aangekleed. Chauffeur, koetsier, palfrenier, butler, huisknecht, boswachter, jachtop ziener, enz. Uit die tijd stammen ook de livreiknopen voor de uniformen van huispersoneel met het familiewapen van de heer des huizes. Veranderingen Op 2 juli trouwden Gerarda Oudshoorn en ik in Warmond. We gingen -34- boven de zaak in de Kruisstraat wonen. Mijn broer Geer en zijn vrouw Bep verhuisden naar Santpoort. Tevens werd ik directeur van de nv. De bestuursvorm van de zaak was vroeger een firma geweest met mijn vader als enige firmant. In 1923 toen hij uit de zaak ging en in Scheveningen ging wonen zette hij de firma om in de NV Gerard A. van der Steur's Kleermakerij. Van de 100 aandelen kregen mijn broer Geer en de verkoper annex boekhouder Stavenuiter er ieder één. Mijn vader had dus 98 aandelen. Toen in de jaren dertig door de crisis de winst zeer wei nig was, werd geen dividend uitgekeerd en was de brutowinst net genoeg om de salarissen en kosten te dekken. In 1935 werd ik dus directeur van de nv, kreeg ook één aandeel en een salaris van 400,- per maand. Meer dan voldoende om van te leven, vakantie te betalen, een boot te onder houden en een dienstbode voor dag en nacht. Dit laatste was nodig, want de cliënten belden vaak 's avonds. Het bovenhuis aan de Kruisstraat hadden wij geheel laten modernise ren met behulp van de binnenhuisarchitect Otto van Tussenbroek, die wij van de Kaag kenden. Hij woonde op het woonschip 'De Wiekslag' en lag zomers aan de Kaag en 's winters in het Zuider Buiten Spaarne in Haar lem. Hij was toen directeur van het Koloniaal museum in het gebouw Welgelegen aan de Paviljoenslaan, nu de Provinciale Griffie. Ik vond echter ook, dat de zaak, waar sinds de verbouwing van 1913 niets gewijzigd was, een opknapbeurt nodig had. Hierbij werd ik gehol pen door de heer W. Stoutenbeek sr. uit Beverwijk, die ook onze meube len op het bovenhuis had geleverd. De hor voor het raam in de voorge vel werd vervangen door een glas-in-loodraam met naam van de nv gemaakt door de glazenier Bogtman. Aan de binnenkant werd een licht bak aangebracht, die 's avonds het glas-in-loodraam verlichtte. Ook voor het kantoorraam kwam een dergelijk glas-in-loodraam. De lessenaar op de verkooptafel verdween. De Deventer loper verdween en er kwam nieuwe vloerbedekking met daarop een paar perzen. Voor de haard kwam een tafeltje en twee nieuwe leren fauteuils. Tegenover de haard kwam een toonbankvitrine, waarin stoffen en gemaakte kleding geëxpo- Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 36