De boekhouding werd gemoderniseerd. De dikke debiteuren- en cre- diteurenboeken werden vervangen door losbladige boeken. Mijn broer was daar op tegen, want zijn schoonvader, die boekhouder was geweest bij de firma Bus, stoombootdiensten, had gezegd dat losbladige boeken fraude in de hand werkten. Ook een kaartsysteem van alle vaste cliënten werd ingevoerd met ver melding van de omzet per jaar. Als ze te lang wegbleven, kregen zij een verkoopbrief. Dit was dus een vorm van reclame. Voor 1935 stuurde de zaak tweemaal per jaar een kaart in envelop met de mededeling dat de -36- nieuwe stoffen waren binnengekomen. Ik ging dit wat doelmatiger doen door gekleurde folders te verzenden met speciale aanbiedingen. Ook ver zonden wij verkoopbrieven die we zelf maakten met een stencilmachine. De folders werden gedrukt bij de drukkerij Blank in Wormerveer. Ook leverden zij nieuw briefpapier met het briefhoofd in reliëfdruk. Later wer den de folders ook ontworpen door het reclamebureau Kastelein en daar na Snel. Ook werd op bescheiden wijze geadverteerd in de plaatselijke dagbladen met naam annonces. Een cursus over verkoopkunde en direct mailreclame volgde ik bij het bureau Succes; ik had daar veel profijt van. Mijn voornaamste werk bleef de verkoop buiten Haarlem. Mijn broer en Stavenuiter deden de verkoop in Haarlem en ik bezocht de relaties in het land per trein, meestal de fiets mee in de trein. Dit betrof veel oud- Haarlemmers en recommandaties van bestaande cliënten. In 1937 schafte ik een auto aan. Een dkw met linnen kap en tweetact motor. Deze kostte nieuw 800,- en ik betaalde 700,- en een maatpak voor de eigenaar van de zaak de heer W. Greeve in Den Haag. Op 20 november 1937 haalde ik de auto uit Den Haag en reed ermee naar Opa Voorsluys in Leiden, de grootvader van Gerarda, die op die dag zijn ver jaardag vierde, altijd gepaard gaande met een grote familiereünie. Daarom is de datum mij bij gebleven. Met de auto werden de reismoge lijkheden veel gemakkelijker. Toch kon je in die tijd nog niet bij alle cliënten met een auto voor de deur komen. Dan zette ik hem een eindje weg en liep de rest. Zo stond bijvoorbeeld bij Jhr. Sandberg in Wapenveld de auto buiten het hek, toen hij mij door zijn chauffeur naar het station liet brengen. Gerarda was die dag mee en zat in de auto, zag mij langs komen in de auto van Jhr. Sandberg en haalde mij bij het station weer op. Ik reed al auto vanaf 1926, toen mijn vader een Buick kocht. Daar hij niet leerde autorijden was ik de chauffeur thuis en verder reed hij met een huurchauffeur. Deze huurchauffeur leerde mij auto rijden en met zijn handtekening op het aanvraagformulier kreeg ik een rijbewijs. Rijexa mens werden toen nog niet afgenomen. In 1938 werd op 3 mei onze zoon Ab geboren. Er was juist een alge- Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 38