Besognes van regenten en regentessen van het Gereformeerd of Burgerweeshuis 1904-2004 -6o- Inleiding Op 12 maart 2004 vond in het Historisch Museum Zuid-Kennemerland, gevestigd aan het Groot Heiligland in Haarlem, een feestelijke bijeen komst plaats. Onder grote belangstelling werd daar een zaal voor het publiek opengesteld, gewijd aan de ruim zeshonderd jaar oude geschie denis van het Gereformeerd of Burgerweeshuis. Voorwerpen en schilde rijen, die voordien de regentenkamers van deze oudste Haarlemse kin derzorginstelling in zijn verschillende behuizingen tooiden, hadden een plaats gekregen in het museum. De meest recente fusie in de jeugdzorg in Zuid-Kennemerland en de daarmee samenhangende verhuizing naar een nieuw hoofdkantoor in Santpoort van deze overkoepelende instelling (sinds 1 januari 2004: Orthopedagogisch Centrum Kennemerland/OCK het Spalier) was voor de Regentschap Stichting Gereformeerd of Burger weeshuis aanleiding om haar rijke collectie schilderijen en voorwerpen in langdurig bruikleen te geven. De tijden zijn veranderd en daarmee de jeugdzorg evenals de sfeer en aankleding van de bestuurskamers. In dit artikel komen enkele belangrijke bestuursbesognes in beeld, die in de afgelopen eeuw bij deze regenten en regentessen ter tafel kwamen, te midden van de nu in het museum opgestelde entourage. Vooral het eerste decennium krijgt uitgebreid de aandacht, toen een andere 'verhuizing' jarenlang hoog op de agenda stond. De vergadering van 19 maart 1904 Een paar passen van de weeshuisopstelling in het museum anno 2004 ver wijderd, schuin aan de overkant van het Groot Heiligland, in het gebouw waar sinds 1913 het Frans Halsmuseum huist, was van 1810 tot 1908 het Gereformeerd of Burgerweeshuis gevestigd.I! Daar waren op zaterdag 19 maart 1904 regenten en regentessen van de instelling in gecombineerde vergadering bijeen. Het was een belangrijke bijeenkomst. Op de agenda stonden niet alleen de gebruikelijke punten, zoals financieel beheer en CLARA BRINKGREVE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 62