opname en ontslag van de kinderen, neen, het huis zelf, de huisvesting van de instelling stond centraal. Men dacht en sprak namelijk serieus over nieuwbouw, aangezien het bestaande onderkomen in vele opzichten allang niet meer voldeed. In voorgaande jaren waren verschillende keren verbouwingsplannen van het bestaande huis de revue gepasseerd tijdens de maandelijkse bij eenkomsten van de regenten. Zo werd, lees ik in de notulen, op 23 mei 1903 gesproken over een nieuw kantoor voor de binnenvader, te bouwen in de 'blauwe hal', zoals de hal achter de hoofdingang in de wandeling werd genoemd. 2> Veelzeggender nog is de notitie op dezelfde pagina dat de vergadering van de regenten, maar beter kon plaatsvinden in de regen- tessenkamer - de colleges van regenten en regentessen hadden in princi pe elk hun eigen taak en in het gebouw hun eigen vergaderkamer - omdat het plafond van de regentenkamer door lekkage ernstig was beschadigd. Men besloot dit 'zoo goedkoop mogelijk te herstellen door het aanbrengen van een zinken plaat'. in de daaropvolgende maanden werden verdere plannen tot bouwkundige verbetering van het gesticht ontwikkeld en uiteindelijk viel het besluit tot een grondige verbouwing. Maar niet tot ieders tevredenheid, zo bleek enige tijd later tijdens de ver gadering van 10 november 1903. De toen net benoemde regent Gunning gaf te kennen dat naar zijn mening het besluit tot verbouwing 'te haastig' was genomen en hij pleitte voor het onderzoeken van de mogelijkheid 'een geheel nieuw gesticht te bouwen'. Zijn overtuigingskracht was blijk baar groot, want, aldus de notulen: 'ofschoon dit laatste plan nogal bezwaren uitlokt wordt hiertoe besloten'. 4) Met dit besluit was in feite de eerste aarzelende stap naar een nieuwe behuizing gezet. De voortvaren de Gunning nam zelf het onderzoek ter hand en op de bewuste vergade ring van 19 maart 1904 deed hij verslag van zijn bevindingen. De notulen van deze heugelijke vergadering laat ik hier bijna integraal volgen, niet alleen vanwege dit belangrijke agendapunt, maar ook omdat de rest van de vergadering zo'n veelzeggend beeld geeft van wat er zoal een eeuw geleden in de regentenkamer ter tafel kwam. Vergadering van Regenten en Regentessen op Zaterdag 19 Maart 1904, des namiddags 2 uur. Alle Regenten tegenwoordig, van dames Regentessen afwezig Mevrouw de Wildt. Art. 1 De notulen der gecombineerde vergadering van 16 Februari worden gelezen en gearresteerd. Art. 2 De heer Gunning verkrijgt het woord ter toelichting van de door hem gemaakte plannen zoowel voor het verbouwen van tegenwoordige CLARA BRINKGREVE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 63