der Steur n), zich toen al aanboden om een ontwerp te maken voor het nieuwe weeshuis, besloten de regenten in juli 1906 een prijsvraag uit te schrijven. De belangstelling bleek groot: drieëntwintig plannen werden ingezonden. Nadat een deskundige jury zich een ganse dag in het wees huis had gebogen over de inzendingen, vervolgens de begrotingen had laten narekenen van een selectie hieruit, werd op 15 oktober een specia le vergadering belegd om tot een architectenkeuze te komen. De keus viel, niet bepaald verrassend, op J.A.G. van der Steur. Hij was de meest succesvolle architect in Haarlem in die tijd en had immers vanaf het -68- begin al interesse had getoond. Bovendien had hij ervaring met een ver gelijkbare instelling in Haarlem, opgedaan bij de bouw van het door hem kort tevoren ontworpen Lutherse Weeshuis (1905). Waar de stijlvoorkeur van Van der Steur lag is overduidelijk in beide weeshuisontwerpen: de neo-Hollandse Renaissancestijl. Hij moest overigens nog wel het een en ander aanpassen in zijn bouwtekeningen, - nee, de regenten gingen niet over één nacht ijs - maar in januari 1907 was de zaak rond: het definitie ve bouwplan stond vast en de bouw kon beginnen. Voor de zekerheid besloten de regenten rooms-katholieke aannemers uit te sluiten bij opdrachten, dat gaf maar problemen met de Kerkenraad. Terwijl de heren regenten in deze jaren veel vergadertijd aan bouwza ken besteedden - de gewone zorgtaken voor de grote jongens gingen van zelfsprekend gewoon door - speelde voor de dames regentessen dat voor al in de eindfase. De keuze en bestelling van nieuwe meubels, gordijnen, matrassen, dekens, kortom de aankleding, de inrichting van het huis, was immers traditioneel een van hun taken. Na alle voorbereidingen verliep de bouw van de nieuwe behuizing snel en voorspoedig. Nog geen anderhalf jaar na de definitieve goedkeuring van het bouwplan stond er een gloednieuw, modern weeshuis aan de Olieslagerslaan met - vanzelfsprekend - een ordentelijke bestuurskamer voor de regenten. De verhuizing vond plaats op 18 mei 1908, de feestelijke, officiële inwijding op 20 juni. Voor het eerst in de geschiedenis van de instelling was er speciaal voor de kinderen een huis gebouwd, ingedeeld en ingericht volgens de laatste inzichten. Kinderzaken Voordat ik de stap maak naar de nieuwe locatie wil ik nog één keer terug naar de vergadering van 19 maart 1904. Naar agendapunt 9 om precies te zijn, de opname van Jacob de Heer, dan bijna 12 jaar oud. Van hem berust Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 70