Zuster Anna, als oudste geboren in 1890, 'oppassend en goed van ka rakter', koesterde aanvankelijk andere dromen: 'ze volgde eenige tijd boekhoudles met het plan zich een hoogere positie te veroveren'. 'Ze is echter daarmee opgehouden', meldt het Kinderboek, zij kwam in betrek king bij mevrouw De Clercq-van Weel, 'waar zij uitstekend beviel'. De laatste mededeling over haar in het Kinderboek is de vermelding van haar huwelijk in 1919. v> Die 'hoogere positie' werd dus niet gehaald. Waren de dames daar teleurgesteld over? Of vonden ze de bereikte werkelijkheid passend genoeg voor het meisje? Ik had graag hun gedachten willen ken- -72- nen over Anna's pogingen hogerop te komen. De bemoeienis, de betrokkenheid en aanwezigheid van regenten en regentessen beperkten zich allerminst tot de maandelijkse, soms tweewe kelijkse, vergaderingen en tot de jaarlijkse feesten en hoogtijdagen. In de journalen van de binnenvader staan doorgaans meerdere malen per week individuele bezoeken van regenten en regentessen vermeld. In uitzon derlijke tijden, zoals rond de verhuizing naar het nieuwe huis, nog vaker. Voorzitter Crommelin, uit hoofde van zijn positie vanzelfsprekend zeer betrokken bij de nieuwbouw, kwam in de periode rond 'de grote ver huisdag', waarvan Binnenvader, tevens adjunct-directeur, De Cock op 18 mei 1908 melding maakt, dagelijks even poolshoogte nemen. l8> Na de verhuizing: grote veranderingen Met zijn zestigen gingen ze over naar het nieuwe huis, 24 grote jongens, 24 grote meisjes en 12 kinderen. Van hen was een twaalftal geen wees, maar 'bestedeling' of 'voogdijkind'. Sinds de invoering van de kinderwet ten in het begin van de twintigste eeuw, waardoor ouders uit de ouderlij ke macht konden worden gezet, deed de overheid een beroep op de wees huisbesturen zulke kinderen op te nemen. Door het verminderde aantal wezen was daar in principe ruimte voor. Hiermee veranderde de samen stelling van de bevolking van de weeshuizen in Nederland van karakter, ook in het Haarlemse Gereformeerd of Burgerweeshuis. Dat het agendapunt 'opname' aan de vergadertafel van de Regent schap regelmatig tot discussie leidde is goed voorstelbaar. Elk geval werd daar gewogen en beoordeeld. Zo kwam in de vergadering van 20 mei 1924 een aanvraag binnen van een arts uit Schoten voor twee jongens van acht en elf jaar. 'De moeder is weggelopen en de vader weet geen weg met de jongens. Hij heeft scheiding aangevraagd. Hoewel indertijd besloten is geen kinderen van gescheiden ouders op te nemen, wordt besloten hier van af te wijken', melden de notulen. '9> Een andere kwestie kwam een jaar later ter tafel. Op 20 januari 1925 besloten de regenten een 'verlaten Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 74