Tot slot Op i januari 2004 vond, zoals eerder vermeld, de meest recente fusie plaats van de instelling die ooit Gereformeerd of Burgerweeshuis heette. Via de Coen Cuser-Marthastichting, de Stichting Jeugdhulp Zuid- Kennemerland, Het Spalier, is het nu, in combinatie met de Stichting Frentrop Orthopedagogisch Centrum Kennemerland, ock het Spalier geworden. Het hoofdkantoor is nu in een modern gebouw in Santpoort gevestigd en de voorname traditionele regentenkamer, die zich tussen 2000 en 2004 bevond in het pand Baan 19, is voorgoed opgeheven. Toch is de voorgeschiedenis van de Haarlemse kinderzorg, het verhaal van het Gereformeerd of Burgerweeshuis nog steeds zichtbaar. In het Historisch Museum Zuid-Kennemerland is nu een zaal gewijd aan zes honderd jaar kinderzorg. Ook in het nieuwe hoofdkantoor in Santpoort kan de bezoeker niet om het verleden heen. Centraal in de hal van het nieuwe gebouw staat roerloos een gebogen oude man. Het is het beeld dat sinds 1915 in de eet zaal van het nieuwe Burgerweeshuis stond. 271 De slotregel van het gedicht op de sokkel luidt: 'Dit huis blijve eeuwig nog bestaan men jage mij hier nooit vandaan'. Die wens is vervuld en daarmee is symbolisch de verbin ding met de zorgtaken uit het verleden behouden. Dat blijkt ook uit de inrichting van de vergaderzaal in het nieuwe gebouw van glas en beton: aan de wanden hangen enkele zeventiende-eeuwse schilderijen en tradi tionele naamborden van regenten. De bestuurders zijn van deze tijd, maar de naam van de vergaderzaal luidt onveranderd: Regentenkamer. Noten 1. Sinds 1825 heette het Haarlemse Burgerweeshuis ook Gereformeerd Weeshuis. In dat jaar werd het weeshuis namelijk onder oppertoezicht van de Kerkenraad van de Gereformeerde Gemeente gesteld. Dit gebeurde op verzoek van de regenten om te vermijden dat er burgerwezen op last van de overheid naar de landbouwkoloniën van de Maatschappij van Weldadigheid gestuurd zouden worden. Hiermee verviel de subsidiëring van de stedelijke overheid. 2. De 'blauwe hal' is de ruimte voor de zaal, die in het Frans Halsmuseum 'Renaissancezaal' genoemd wordt. 3. Archief Gereformeerd of Burgerweeshuis te Haarlem (hierna gbw), inv. nr. 312, Notulen van Regenten 1890-1904, blz. 464, 465. 4. Ibidem blz. 508. 5. Archief gbw, inv. nr. 313, Notulen van Regenten 1904-1923 blz. 4, 5. 6. Archief gbw, inv. nr. 312, blz. 331. Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 82