van de burgerwacht genoteerd als zijnde katholiek.l8) Hij moet dus na die datum zijn vertrokken. Heeft hij in Haarlem zijn jongste zoontje Dirck Nederduits Gereformeerd laten dopen om opportunistische redenen? Bijvoorbeeld vanwege die betrekkingen met protestantse werkgevers en hun eventuele bemiddeling bij de emigratie? Boudewijns grootvader Peter van Offenberch (voor 1530-1580) Boudewijn van Offenberch was dus van vaderszijde een tweede genera tie immigrant. Hoe belandde zijn familie in Haarlem? De grootvader van Boudewijn was Peter van Offenberch, van beroep 'coopman in laeckenen' te Antwerpen. In het Antwerpse Stadsarchief worden twee Offenberchs genoemd: Lucas en Peter, afkomstig uit Wesel. Beiden zijn koopman, Lucas in laken en Peter in wijn. Onze Peter, Bou dewijns grootvader, is echter ook lakenkoopman: een derde Offenberch, de zoon van Lucas? De verwijzingen kunnen ook dezelfde Peter betref fen, want in die tijd was het heel gebruikelijk om beide producten tege lijk te verhandelen.20) In een studie over de Duitse handel met betrekking tot Antwerpen gedurende de periode tussen 1545 en 1552, wordt meermalen een 'Lukas von Offenborch' genoemd in verband met transacties met Londen en uit alles blijkt dat hij een vooraanstaande handelaar is met internationale contacten. Lucas is 'Wolltuchhandler und Bürger von Antwerpen', maar van oorsprong een Duitse koopman. 2I> Zoals bekend was Antwerpen de grootste en meest internationale handelsmetropool van Noordwest- Europa in die tijd. Een uitgelezen plek voor ondernemende kooplieden, en het verbaast dus niet in die stad een grote gemeenschap van Duitse ondernemers te vinden, waaronder meerdere Van Offenberchs. De wijnhandelaar Peter van Offenberch komt voor in de Weselse Stadsrekeningen van 1565.22' Hij verhandelt Rijnwijn van Wesel naar Ant werpen die in Dordrecht wordt verscheept, waar overigens zijn broer Wouter van Offenberch woont. Enkele jaren daarvoor, in 1561 machtigt Peter de stadsbode van Wesel om zijn geldzaken te behartigen.231 Wesel was destijds een belangrijke textielstad en ook werd vandaar uit veel Rijnwijn geëxporteerd. Bovendien wordt Peter in 1563 genoemd als schuldeiser van jonker Henrick van Bylant. Interessant in verband hier mee is het feit dat een familie Van Offenberch een waterburcht in Praest bij Emmerich bezit, die in 1554 wordt verkocht aan Adriaan van Bylant. Dit 'Huys Offenberg' is in 1745 getekend door Jan de Beyer en opgeno men als illustratie in Het verheerlykt Kleefschland (Amsterdam 1792). Offenberch wordt in de grenstaal als 'auff en berg' uitgesproken, vandaar Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 90