't Huys den Offenberg bij Praest, gem. Emmerich, in 1745 door Jan de Beyer getekend en in koper gestoken door Paul van Liender in 1761. (uit: Het Verheerlykt Kleefschland, Amsterdam 1792). de naam van de hooggelegen waterburcht. Deze verwantschapslijnen vormen echter een hoofdstuk apart. Peter, Boudewijns grootvader, was dus een telg uit een koopmansgeslacht dat diverse eeuwen woonachtig was in het Rijnland, in Emmerich/Praest, Rees en Wesel. Economische en/of godsdienstige motieven kunnen voor vestiging in Antwerpen een rol hebben gespeeld. Wesel was de eerste onder de Nederrijnse steden die zich tot de reformatie bekeerde. De Offenberchs in het Nederrijnse waren en zijn overwegend rooms-katholiek, evenals de takken die rechtstreeks vanuit het Rijnland naar Nederland emigreerden. Het merendeel van de Offenberchs dat vanuit Antwerpen naar Nederland is getrokken is echter protestants. Binnen één familie trad vaak religieuze tweespalt op. Antwerpen was op godsdienstig gebied zeer tolerant en daarom aantrekkelijk voor emigratie. Toch lijkt een econo mische drijfveer meer aannemelijk. Na enkele eeuwen van bloei beleefde Wesel rond 1500 namelijk een dieptepunt in haar textielhandel.241 Omdat de poorterboeken van Antwerpen in 1533 aanvangen en daarin geen Offenberchs worden vermeld, zou hun vertrek uit Wesel voor die datum moeten vallen. Dit is echter geen waterdicht bewijs, want als zij met Antwerpse poorteressen trouwden werden zij vanzelf poorter. Bij Peter en Lucas staat in de Antwerpse archiefbronnen de toevoeging 'van Antwerpen'. Dat betekent dat zij er al een tijdje wonen. Boudewijns grootvader Peter Van Offenberch uit Wesel is inderdaad met een Antwerpse getrouwd: Anna de Riddere, dochter van Jan de Riddere en Catheryne van Berckelaer. Het huwelijk moet plaats hebben gevonden voor 1559, want hun tweede zoon Pieter wordt in dat jaar gebo ren. Het geboortejaar van de eerste zoon Lucas is niet bekend. Omdat GERTRUDIS A.M. OFFENBERG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 91