een koopman meestal pas een gezin stichtte wanneer hij gevestigd was, zal grootvader Peter geboren zijn voor 1530. Hij boert goed in Antwerpen, gegeven het feit dat de familie behoort tot de hoogst aangeslagenen in de belastingen. Peter maakt zijn testament in Antwerpen op 4 juni 1580251 en op 24 november van datzelfde jaar wordt zijn vrouw als weduwe vermeld in de belastingkohieren van de stad. 26> Anna de Riddere komt in novem ber 1585 voor in de schepenregisters als zij het pand 'De Wolfinne' aan de Grote Markt in Antwerpen bepandt, een kapitaal woonhuis dat nog bestaat. 271 Uit het huwelijk van Peter van Offenberch met Anna de -90- Riddere stammen zes kinderen: Lucas, Pieter, Dirick, Katelijne, Ursula en Guillaume. In augustus 1585 valt Antwerpen. De Spaanse koning laat de rebelle rende stad innemen en de havens afsluiten. Duizenden mensen vertrek ken naar de Noordelijke Nederlanden, waaronder vele vermogende kooplui en geschoolde handwerkslieden. Ook een aantal Offenberchs verlaat Antwerpen. Peters weduwe Anna de Riddere vertrekt al voor 7 juni naar Haarlem met al haar kinderen. Andere Offenberchs vestigen zich in Amsterdam, Den Haag en Delft, terwijl een Abraham van Offen berch in Middelburg opduikt en een Guillaume van Offenberch in La Rochelle. Of dit allen leden van eenzelfde familie zijn is (nog) niet uitge zocht. Anna's zonen Lucas, Pieter en Dirick zijn lakenkooplui net als hun vader. Van Guillaume wordt vermeld dat hij koopman is, zonder toevoe ging. Leiden en Haarlem werven om het hardst de ingekomen textiel handelaren en hun vakarbeiders. Daarbij is Haarlem qua woonruimte aanbod in het voordeel. Vanwege de enorme brand van 1576 wordt de wederopbouw van de stad flink aangepakt. Tot nu toe zijn nog geen aan toonbare handelsrelaties of familiebanden met Haarlemse families gevon den, die mogelijk de keuze voor Haarlem kunnen hebben gestuurd, ten zij zoon Pieter zijn toekomstige vrouw Maria van Loo al kende. De wedu we Van Offenberch-de Riddere trekt met haar kinderen in een pand aan de Damstraat. Zij maakt daar op 27-1-1587 haar testament28): 'ziekelijk te bedde liggende maar helder van geest, nalatende haar vijf kinderen: Lucas, Pieter, Dirick, Ursula en Guillaume en bepaalt dat Pieter van Offenberch alle macht en uitvoering zal hebben over de haar door zijn vader nagelaten goederen, dat de overige kinderen zulks zullen moeten dulden, dat zij haar zoon Pieter van Offenberch tevens benoemt tot haar universele erfgenaam, dat Pieter aan haar dochter Ursula bij haar huwelijk zal uitkeren 600 pond Vlaams en verder de kleding, juwelen, meubelen en huisraad van testatrice, dat Haerlem Jaarboek 2004

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 92