verticale stroken langs de ramen. Een typisch jugendstildetail. De boven lichten zijn voorzien van glas in lood. Dit is wat minder typerend voor deze stijl. De gevel rust op een lage hardstenen plint. Aan de bovenzijde wordt het gevelvlak beëindigd met een in drie vakken verdeeld fries waarop de goot rust. Deze vakken zijn gevuld met hetzelfde metselwerk als de gevel. De woning is afgedekt met een pannendak voorzien van een dakkapel. Het geheel is met uitzondering van de voordeur authentiek. Hoewel een aantal geveldetails kenmerkend zijn voor de jugendstil is de vormgeving -106- van de ramen en van het fries toch meer verwant aan de laat negentien- de-eeuwse architectuur. Raamsingel 48 t/m 52,1903 Architect: W.F. Doeglas Opdrachtgever: J. Jak, fabrikant, eigenaar van de grond Dit omvangrijke gebouw is gelegen op de hoek van het Houtplein en de Raamsingel. Aan de zijde van het Houtplein bevindt zich een winkel met bovenwoning. Het hierop aansluitende deel van het gebouw, dat langs de singel ligt, bevat enige woningen. De twee gedeelten van het gebouw, het winkelhuis en de woningen langs de singel, verschillen in veel opzichten van elkaar. Het winkelhuis is opgemetseld met gele verblendsteen, door regen met enkele speklagen, die licht van kleur zijn. Het rechthoekige gevelgedeelte aan de kant van het Houtplein is afgesloten met een smal le lijst, waarop een als trapgevel uitgevoerde geveltop is geplaatst die bekroond wordt met een opzetstuk. Onder de lijst bevindt zich een soort boogfries waarvan de boogjes ongelijk van breedte zijn. De gevel van het winkelhuis aan de kant van de Raamsingel wordt eveneens afgesloten met een smalle lijst. Tussen deze lijst en de goot bevindt zich een met metselwerk gevuld fries. De winkelpui aan het Houtplein is gemoderniseerd; de pui om de hoek verkeert nog in originele staat. Naast deze smalle pui kan via een klein portiek de bovenwoning bereikt worden. De raamopening van deze pui alsmede de opening van het portiek zijn door een op forse consoles geplaatste segmentboog afgesloten. Het raam op de eerste verdieping van het winkelhuis heeft eveneens een segmentboog als afsluiting. In de gepleisterde boogtrommels zijn zweepslagmotieven aangebracht. De afsluiting van het raam dat geplaatst is op de tweede verdieping aan het Houtplein maakt deel uit van het daar aanwezige boogjesfries. Ook in de middelste boogtrommel boven dit raam is een lineaire versiering aanwe zig. Beide ramen hebben een breed midden gedeelte en smalle zijlichten. Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 108