Gelezen van Londen tot Moskou Internationale dimensies van de Oprechte Haerlemse Courant in de zeventiende eeuw 1656-2006: een virtueel jubileum Driehonderdvijftig jaar geleden, op 8 januari 1656, verscheen in Haarlem het eerste nummer van de Weeckelycke Courante van Europa, waarmee drukker en uitgever Abraham Casteleyn de basis legde voor 286 jaar Oprechte Haerlemse Courant (ohc).1» Aan het zelfstandige bestaan van de krant kwam op 2 mei 1942 feitelijk een einde. Op last van de persin stanties in bezet Nederland moesten de ohc en het Haarlem's Dagblad (hd) fuseren, onder de titel Oprechte Haarlemsche Courant. Maar direc tie en commissarissen van het hd, met tweemaal zoveel abonnees als de inmiddels al vele jaren noodlijdende ohc, weigerden onder die vlag in zee te gaan. En zo kreeg de fusiekrant de naam Haarlemsche Courant, maar wel met de nummering van de ohc 287e jaargang. Het laatste nummer verscheen op 5 april 1945, toen er bij gebrek aan stroom niet meer gedrukt kon worden. Kort na de bevrijding, op 25 juni 1945, mocht het hd weer verschijnen omdat het, naar de letter van het door de Nederlandse regering in Londen uitgevaardigde Tijdelijk Persbesluit 1944, niet meer onder die naam was verschenen na 1 januari 1943. Dat werd ook tot uitdrukking gebracht in de nummering, die aansloot bij 2 mei 1942.2' De ohc, die in de toenmalige omstandigheden waarschijnlijk met succes dezelfde lijn zou hebben kunnen volgen als het hd, keerde echter niet terug op het Nederlandse perstoneel. Maar drie jaar later, op 13 september 1948, dook de naam weer op in de kop van het Haarlems Dagblad om, aldus de toe lichting van directie en redactie, zo tot uiting te brengen dat de namen Haarlems Dagblad en Oprechte Haerlemse Courant voorgoed verenigd waren. En dat is anno 2006 nog steeds zo.3» Naar de letter bestaat er dus weliswaar al meer dan zestig jaar geen courant meer onder de naam Oprechte Haerlemse Courant. Maar naar de geest kan met enige histori sche creativiteit wel staande worden gehouden dat de ohc op 8 januari 2006 virtueel zijn 351e jaar is ingegaan. En hoewel de zetel van het Haarlems Dagblad inmiddels uit Haarlem is verdwenen, kan die stad er INGRID MAI ER EN RENÉ VOS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 11