binnen zich de authentieke toegangsdeur tot de kantoorruimten bevindt. Boven deze deur is glas in lood aanwezig. Binnen het portiek zijn twee interessante tegeltableaus te zien, afkomstig uit de Amsterdamse tegel bakkerij De Distel. Ze geven op symbolische wijze de aard van de opdrachtgever weer. De linkerfiguur duidt met de pen en met het con tract en zegel op de administratieve functie van de verzekeraar. De rech- terfiguur verwijst naar Vrouwe Fortuna. De vrucht in haar hand wijst op de voorspoed die verbonden zal zijn aan een contract bij de Algemeene Noord-Hollandsche Maatschappij voor Levensverzekering. Rondom het —ii2— portiek is in het hardsteen decoratief beeldhouwwerk aangebracht. Hierbij vallen vooral de hierin uitgevoerde mannenhoofden en monster koppen in het oog. Het smalle geveldeel waarin zich het portiek bevindt springt over de volle hoogte iets naar voren en wordt afgesloten door een driehoekige top. Ook het brede gedeelte van de gevel heeft een dergelijke afsluiting. Naast het portiek bevindt zich het etalageraam van de toenmalige winkel met daaraan gekoppeld de toegang. De in de pui aanwezige openingen van portiek en etalageraam zijn voorzien van boogvormige afsluitingen. De ramen in beide geveldelen zijn, op het zolderraam na, in hoofdzaak gelijk van vorm en indeling. Op kleurige tegels is in de gevel de naam van de opdrachtgever aangebracht. Met uitzondering van de pui vertoont de gevel van dit pand weinig kenmerken van de jugendstil. Maar de tegelta bleaus zorgen in dit verband toch nog voor een aangename verrassing. Vooral de vormgeving van de vrouwenfiguren roept dit gevoel op. Spaarne 98,1900 Architect: A.F. Captein, timmerman/aannemer Opdrachtgever: M.J. Roozekrans, groothandelaar in wijnen. Hij vestigt in 1910 in het naburig pand, een voormalige brouwerij, een likeurstoke rij. Het metselwerk van de asymmetrische gevel is uitgevoerd in paarse bak stenen. Twee smalle lijsten verdelen het gevelvlak in drieën. De gemet selde afsluitingen van de openingen van ramen en deur zijn uitgevoerd in rood gekleurde bakstenen. Deze steensoort is ook te vinden in de hori zontale banden die ter hoogte van de onder en bovenkant van deze ope ningen in het gevelvlak zijn waar te nemen. Ook in de geveltop zijn deze bakstenen toegepast. De hoekpunten van de openingen worden geaccen tueerd door middel van hardstenen blokjes. Het iets naar voren uitgebouwde brede gedeelte van de gevel rust op een vrij hoge hardstenen plint. Onderbroken door de deuropening zet de Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 114