stoep nog aanwezig. Wat de vormgeving van dit huis betreft hinkt de vormgever op twee gedachten. Enerzijds zijn hem de nieuwe vormen niet ontgaan, maar aan de andere kant kon hij de vertrouwde vormen uit het eind van de negentiende eeuw niet helemaal loslaten. Dit blijkt vooral uit de vormgeving van de ramen en de deur op de begane grond. Spaarne 112-114,1907 Architect: W.F. Doeglas Opdrachtgever: B.J. Baggerman -114- De opdracht omvatte de bouw van een bierbottelarij, waarvan Baggerman directeur was, en van twee woningen. Het huis Spaarne 112 werd bewoond door de directeur. Boven het bedrijfsgedeelte bevindt zich de andere woning, Spaarne 114. Het langs de Gedempte Oudegracht gele gen deel van het pand bestaat gedeeltelijk uit een plat afgedekte bouw laag die aan het eind een tot het bedrijf behorende verdieping heeft, die eveneens plat is afgedekt. De beide woningen zijn afgedekt met een dak dat bestaat uit een met leien bedekt hellend gedeelte met aansluitend daarop een plat dak. Het metselwerk van de gevels bestaat uit rode verblendsteen. Het gevelvlak wordt beëindigd door een boogfries. De gemetselde segmentboogjes rus ten op kleine blauwgrijs getinte aanzetsteentjes. De hoek van het gebouw is afgeschuind. Op de eerste verdieping bevindt zich een erker. Hierboven is een dakhuis geplaatst van waaruit het op de erker aanwezige balkon kan worden betreden. De in hout uit gevoerde balustrade van dit balkon heeft een aan de jugendstil ontleende vormgeving. Het dakhuis heeft een schuin afgedekte geveltop die bekroond wordt door een opzetstuk. De ingangspartij van het woonhuis nummer 112 is afgesloten met een gelijksoortige top. De grote ramen en deuren op de begane grond alsook de kleine ramen van de plat afgedekte bouwlaag aan de Gedempte Oudegracht hebben boogvormige bovendorpels. De verticale stijlen van het kozijn sluiten met een boogje aan op deze bovendorpel. Boven de kozijnen bevindt zich een gemetselde afsluiting die opgesloten is tussen twee forse blauwgrijze aan zetstenen. De gebogen tussenregel van de raam- en deurkozijnen, het zgn. kalf, vertoont de wat zwierige vorm van de jugendstil. De boven lichten van de ramen zijn voorzien van twee verticale roeden. Binnen de ongebruikelijke vorm van dit raamgedeelte past de gebruikelijke ruitver- deling immers niet. De kleine ramen zijn eenvoudiger ingedeeld. De smalle hoge ramen aan de Gedempte Oudegracht hebben geen gebogen kalf. De tot de twee woningen behorende ramen op de eerste verdieping Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 116