bevindt zich een torentje. Boven de linkerdeur is de aanwijzing 'uitgang' geplaatst. De vormgeving hiervan is jugendstil. Ook het hekwerk dat geplaatst is op het balkon op de eerste verdieping van de zijgevel vertoont kenmerken van deze stijl. Ook het inwendige van het station is een bezoek waard. Het hoge hou ten plafond in de centrale hal is uitgevoerd met tongewelven langs de zij kanten en een koepel in het middendeel. Opvallend zijn ook de grote tegeltableaus die de zijwanden sieren. Ook op het eilandperron valt veel te bewonderen. Hier bevinden zich -120- een aantal wachtruimten, een restaurant en de nodige dienstruimten. In de wachtkamers en in het restaurant trekt vooral het in jugendstil uitge voerde houtsnijwerk de aandacht. Ook aan de toegang tot de wachtka mers is veel aandacht besteed. Een fraai tegeltableau boven de doorgang naar de 'Wachtkamer Eerste Klasse' duidt de status ervan aan. De flora le vormen van het beeldhouwwerk dat aangebracht is in de natuurstenen omlijsting van deze doorgang zijn kenmerkend voor de art nouveaustijl. Op het eilandperron bevindt zich ook het seinhuis. Op een met witge- glazuurde bakstenen opgetrokken gebouw is een grenenhouten seinhuis geplaatst. Het samenspel tussen het witte gebouw en het naturel gelakte houten, van veel glas voorziene, seinhuis leidt tot een interessant geheel dat geïnspireerd is door de jugendstil. In de zijgevel van één der perron gebouwen valt een fraai tegeltableau te zien, waarop een zeilschip en een diligence staan afgebeeld als beelden uit het verleden. Zowel aan de noord- als aan de zuidgevel van het seinhuis is een tegeltableau aange bracht, waarop een haan en vliegende zwaluwen te zien zijn. Het Haarlemse stationsgebouw neemt in Nederland een bijzondere plaats in, omdat dit het enige station is waarin zowel de vormgeving van de jugendstil, beïnvloed overigens door Berlage, als van de art nouveau te zien zijn. Margadant paste overigens het grote halfronde raam boven de toegangsdeuren ook toe in het door hem in 1879 gebouwde en inmiddels gesloopte stationsgebouw in Leiden. Ook het uit 1893 daterende Gro ningse stationsgebouw beschikt over een dergelijk raam. In dit opzicht vertoont het Haarlemse station een eclectisch trekje. Tempelierstraat 30-30 rood, 1904 Architect: onbekend Deze onder- en bovenwoning maakt deel uit van de zuidelijke gevelwand in de Tempelierstraat waar zich meer huizen van dit type bevinden. De in donkerpaarse baksteen gemetselde gevel vertoont enkele jugendstil- kenmerken. De gekoppelde authentieke voordeuren hebben een licht Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 122