De vereniging Geloof en Wetenschap (1908-1960) Een fragment uit de geschiedenis van de verzuiling in Haarlem Inleiding In januari 1908 werd de rooms-katholieke vereniging Geloof en Wetenschap (G. en W.) opgericht. Rond i960 blies het restant ervan, op de valreep nog omgezet in een stichting, de laatste adem uit. Van die 52 jaar verenigingsleven werd een groot deel, namelijk 34 jaar, ingekleurd door de heer en mevrouw Vorstman, die het zieltogend clubje opstuwden in de vaart der volkeren en het tot bloei brachten. Fidelio Vorstman was van 1924 tot 1958 voorzitter. Thea Coelen, sedert oktober 1930 mevrouw Vorstman-Coelen, was secretaresse vanaf 1929 en na de oorlog ook pen ningmeesteres. Samen vormden zij het kloppend hart van 'hun' vereni ging, die door de leden dikwijls de Vereniging Vorstman werd genoemd. Velen kenden nauwelijks de officiële benaming, zozeer belichaamde het echtpaar de ziel van de vereniging. Dit artikel is een fragment uit de geschiedenis van de Verzuiling. Het is een Haarlems hoofdstuk uit de rooms-katholieke zuil, waarbij het huwelijk tussen Geloof en Weten schap gedurende een lange generatie een succes was, mede dankzij dat andere huwelijk, tussen Thea Coelen en Fidelio Vorstman. De verzuiling van Nederland Nederland was in de overgang van de negentiende naar de twintigste eeuw een maatschappij in beweging. Het was niet voor niets dat allerlei maatschappelijke stromingen zich met de naam 'Beweging' sierden. Zij waren gegrondvest op het vooruitgangsgeloof dat een product was van de achttiende-eeuwse Verlichting, gebaseerd op de ontwikkeling van natuurwetenschappen, technologie en industrialisatie. Er was een vast vertrouwen dat als de randvoorwaarden voor een gewenste ontwikkeling zouden zijn geschapen, deze ontwikkeling vanzelf en met veel succes zou optreden. Welvaart en welzijn zouden automatisch volgen en in eikaars verlengde liggen. Geluk leek maakbaar. In Nederland was het Nederlands-hervormde geloof nog altijd de LENY WIJNANDS-VAN DER LEI]

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 131