Veel van deze verenigingen en bewegingen waren mede opgericht door de Katholieke Sociale Actie, de wegbereider en pionier. Deze k.s.a. organiseerde bijeenkomsten, nodigde een spreker uit die de verzamelde katholieken tot enthousiasme bracht en bracht zo uitbreiding van het katholieke verenigingsleven tot stand. Het oprichten van verenigingen Geloof en Wetenschap voor het ont wikkelde deel der samenleving was een bewuste beleidskeuze vanuit Rome. In Europese landen als Frankrijk, België, Duitsland en Oostenrijk kwamen deze verenigingen tot stand. In Nederland werden vanuit de -132- 'Centrale' in Arnhem in een aantal grotere steden als Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Haarlem gelijknamige verenigingen opgericht. Uit de statuten valt op te maken dat men zich richtte op 'den ontwikkelden Katholiek', die men met een mengsel van wetenschappelijke en religieus getinte lezingen en declamatieavonden zowel ontspanning als ontwikke ling wilde bieden, uiteraard binnen het stramien van door de kerk aan vaarde opvattingen. Serieuze en 'zware' onderwerpen, op academisch niveau behandeld en soms zelfs in het Duits of Frans, moesten vooral de vooraanstaande en leidinggevende katholieken aantrekken. De tweede doelstelling was om via deze bovenste bevolkingslaag het rooms-katholi- cisme te versterken, te verspreiden en waar nodig te corrigeren. Dat laat ste werd met name voor Nederland nodig geacht, omdat hier het katho lieke geloof eeuwenlang zonder sturing van bovenaf zijn eigen weg had moeten zoeken. De mensen achter de vereniging Een vereniging die ten doel heeft om vanuit kerkelijke achtergrond cul turele avondjes te organiseren, moet door de kerkelijke bovenlaag wor den gedragen. Dat was in Haarlem ook het geval. De hele clerus, de bis schop voorop, steunde de vereniging. Op de koude winteravond van 16 januari 1908 werd door de Katho lieke Sociale Actie een bijeenkomst georganiseerd, die verscheidene hon derden Haarlemmers van katholieken huize in de zaal van Sint-Bavo bij een had gebracht.4» Pater Jezuïet Hendricks uit Amsterdam hield een warm pleidooi voor het oprichten van een nieuwe vereniging die zich speciaal zou richten op de meer ontwikkelde Katholiek. In zijn betoog legde hij uit 'waarom een vereeniging Geloof en Wetenschap noodig is, wat zulk een vereeniging beteekent en waarom zoo velen onder ons, katholieken, van zulk een vereeniging lid moeten zijn.' Het houden van voordrachten en spreekbeurten over afwisselend godsdienstige en weten schappelijke onderwerpen zou de geloofsleer zuiver houden en het peil Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 134