avond spontaan toe als lid van de prille club. De pasbenoemde bestuur ders lieten er geen gras over groeien. Al op 6 februari 1908 hadden zij een concept van de Statuten gereed en ook de bisschop hield van opschie ten.6' Reeds op 17 februari kwam de bisschoppelijke goedkeuring van de statuten af en kon het eerste bestuur worden geïnstalleerd. Als bestuurs leden werden notabelen aangezocht die het gezicht van 'katholiek Haarlem' vormden. Vanaf het begin waren de sprekers de katholieke zaak toegedaan of ten minste van katholieke signatuur. In de eerste jaren werden vooral -134- lezingen gehouden en waren de sprekers voornamelijk geestelijken. Zo sprak in december 1908 pater Ermans over de Index van de katholieke kerk; pater Hoevenaar behandelde in 1909 de steenkolenmijnen op Sumatra en pater de Bruijn ontsluierde de geheimen van het zonnestel sel. De heer Bruna waagde zich aan Het Vrouwenvraagstuk en de heer Diepenbrock verhaalde over de lotgevallen van een pelgrim naar Lour- des. In het tweede verenigingsjaar waren eveneens drie van de vijf spre kers geestelijken en de behandelde onderwerpen varieerden van de Vlaamse Beweging en de Kinderen van Sint-Benedictus tot het Assyri- sche en Babylonische rijk, Theosofie en Protestantisme. Brave onderwer pen, die echter niet tot een stormloop van belangstellenden leidden. Toch werden ook in de beginjaren illustere sprekers aangetrokken. Bekende namen uit de toenmalige katholieke sfeer waren pater Borro- maeus de Greeve, pater Bolsius, dr. G. Brom, verschillende leden van de muzikale familie Andriessen, de heer en mevrouw Sterck-Proot, dr. Felix Rutten, pater Molkenboer, de heer Gonnet (stadsarchivaris), ir. Philips. In de jaren twintig vinden we de eerste van een reeks voordrachtskun stenaars op de lijsten: Albert Vogel. Ook mensen als Frederik van Eeden, Artis-directeur Portielje en Felix Timmermans sierden de lijst. Later vin den we daar o.a. prof. Nolet, architect Koldewey, de Vlaamse schrijver Ernest Claes, ir. Stephan, directeur van de Fokkerfabrieken, Henriëtte Roland Holst, leden van de familie Bomans, prof. Delfgaauw, de direc teur van het Frans Halsmuseum de heer H.P. Baard, dr. Sis Heyster (de bekende vrouwenarts uit de Margriet), de heer Regout uit Maastricht, Anton van Duinkerken, Eduard Verkade, Max Croiset, oud-minister G. Bolkestein, Georgette Hagendoorn, Sonia Gaskell, George van Renesse, dr. Marga Klompé, Harry Prenen, dr. E. Brongersma, pater Henri de Greeve, drs. Zwartkruis en nog vele andere katholieke prominenten. Onder de geestelijken op de lijst vinden we nu ook sprekers uit o.a. Enge- Rechts: Deel van het programma voor het seizoen 1937-1938. (coll. nha) Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 136