land, Frankrijk, België, Duitsland, Oostenrijk en Hongarije, die hun betoog in hun moedertaal hielden. Men verwachtte dat een lid van G. en W. zijn talen sprak! Vanaf de tweede helft van de jaren twintig wordt een begin gemaakt met verstrooiende schouwburgavondjes. Eerst slechts een of twee per sei zoen en met een stemmig karakter als 'De legende van Sint-Servaes' en 'En als de ster bleef stille staan' (een driekoningenspel), maar deze trok ken zoveel enthousiast publiek dat ook stukken met een profaan karak ter, en zelfs komedies, opera's en chansonavonden in toenemende mate deel uitmaakten van het G. en W.-menu. Wel werden bij voorkeur katholieke gezelschappen aangetrokken en vooraf werd steeds elk woord uit de tekst gescreend. Dit blijkt bijvoor beeld uit een brief van G. en W. d.d. 9 september 1940 aan Tooneelgroep Het Masker te Amsterdam: 'In het manuscript van 'Gaslicht' zouden wy gaarne by onze voorstelling op blz. 61 de woorden 'my begeert' geschrapt zien.' Een brief van G. en W. van 11 september 1940 aan het Residentie Tooneel in den Haag verzoekt om 9 correcties toe te passen op het stuk 'Toontje heeft een paard getekend'. Enkele citaten daaruit: 'Gaarne zagen wy in den tekst de volgende wyzigingen toegepast, zulks na overleg met onzen Moderator te schrappen de woorden: Betoover haar met je ziekenbed-manieren blz. 115: 8e regel van onder: in plaats van 'slaapt' te lezen: 'vryt'.' Een citaat uit een brief van Het Nederlandsch Tooneel aan G. en W., gedateerd 28 augustus 1941, toont aan dat de inhoud van de te spelen stuk ken met een scherp potloodje werd nagevlooid: '...meedeelen, dat hij met de paar veranderingen in het manuscript van het muisje voor Uw leden rekening zal houden. De door U aangehaalde woorden uit Maria Stuart zijn deels reeds gecoupeerd of veranderd'.7' Ook werd in februari 1939 een voordracht met een religieus karakter nadrukkelijk gekoppeld aan de aanvang van de Vastentijd. Hoezeer de verzuiling in de samenleving was geaccepteerd, blijkt wel uit deze opmer king in een advertentie van het Residentie Tooneel in de Loopmare-, 'Op ons repertoire staan de volgende door de RK-pers goedgekeurde stukken.' Een moeizame start (1908-1929) Na de voortvarende oprichting van de vereniging op 17 februari 1908 blijft het lange tijd stil. Op 14 september 1908 vindt een eerste bestuursverga dering plaats, die echter niet tot aanwijsbare culturele activiteit leidt. Op 12 december van dat jaar wordt opnieuw een vergadering genotuleerd met Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 138