dering is op 26 maart 1909. Moderator Bosman komt uitleggen welke doelstellingen de vereniging heeft en hoe die zijn te bereiken. Men is enthousiast, maar 'het seizoen is nu bijna afgelopen, en de moderator komt haast nooit', schrijft de eerste secretaris, Van Schiphorst, enigszins verwijtend. De bijeenkomst moest een ander karakter krijgen 'waarbij de scheiding tussen dames en heeren als buitengewone en gewone leden langzamerhand ook haar eerste beteekenis verloor'. Het is dus al meteen een gemengde vereniging. Blijkbaar wilde de bisschop dat niet. Toch noteert de secretaris tevredenheid over dit eerste jaar. 'Het motto is: Excelsior! Naar hooger!', schrijft hij optimistisch. In de jaren tussen 1908 en 1914 worden met enthousiasme en een zeke re dosis naïveteit allerlei plannen gemaakt en ten uitvoer gebracht, die niet zo levensvatbaar blijken als men had gemeend. Zo wordt er eind 1909 een obligatielening van 1000,- uitgeschreven ter bekostiging van een RK-Leesbibliotheek en er wordt een ruimte gehuurd. De bibliotheek wordt in maart 1910 plechtig ingewijd door moderator Bosman. Maar de leden lopen niet hard; zelfs het bestuur komt er vrijwel nooit. Men wijt het gebrek aan belangstelling onder andere aan de weinige boeken, aan de korte openingstijden en aan het niet ter uitleen kunnen meegeven. In het tweede verenigingsjaar is sprake van zeven gehouden lezingen. Het volgend jaar wil men streven naar méér bibliotheekbezoek, een gro ter ledental en de oprichting van een studieclub. Het is, in de toonzetting van secretaris Van Schiphorst, nog steeds 'Excelsior!' Het jaar daarop geeft een tegenslag uit onverwachte hoek te zien. De secretaris schrijft over een débacle, aan de kas der vereeniging overkomen' en vervolgt met te melden dat: door de déconfiture van den penningmeester de kas verloren is geraakt. Een bedrag van 690,- door den voorzitter als kas overge nomen van den penningmeester Schmier, is door den Curator Mr. Thiel teruggevorderd en de voorzitter heeft daaraan menen te moeten voldoen.' Het persoonlijk faillissement van de vorige penningmeester is er de oor zaak van dat de bibliotheek nu moet sluiten. Blijkbaar is Geloof en Wetenschap zijn financiële armslag kwijt en is de vereniging op een haar na ter ziele. Er zijn geen verdere notulen, noch is er een jaarverslag over 1911/1912. Een jaar later klinkt een gematigd optimisme van de nieuwe secretaris Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 140