Kraetzer. Hij vermeldt zes lezingen. Van 'de gewone ouderwetse lezingen met veel plechtigheden en statie [sic] van bestuurders in gekleede jassen' is het nu tot 'een verbeterde uitgave' gekomen. Er zijn 30 nieuwe leden. De bibliotheekboeken zijn voorlopig opgeslagen in het Bisschoppelijk Museum. In het eerste oorlogsjaar 1914 gaat de vereniging moeizaam verder. Het korte jaarverslag 1913/1914 spreekt grote zorg uit over de toekomst. Er worden zes voordrachtsavonden gemeld. Verder vinden we nu voor het eerst een concrete aanwijzing over het ledental. Dat staat onveranderd op 201. Maar dat gehele jaar is het stil rond Geloof en Wetenschap, 'als -139- gevolg van den wereldkrijg.' Pas het jaar daarop wordt weer een voorzichtig begin gemaakt met vier lezingen. De secretaris klaagt over de chronische afwezigheid van veel van de leden. Het doel van de vereniging is moeilijk te bereiken als de mensen niet komen, stelt hij ietwat cynisch. De restanten van de bibli otheek zijn inmiddels overgedragen aan de Vereeniging Katholieke Kring. De vereniging Geloof en Wetenschap wil maar niet tot bloei komen. Pogingen tot oprichting van een studieclub hebben jammerlijk schipbreuk geleden, lezen we in 1916/17. Er bleek nauwelijks belangstel ling voor te zijn, want slechts twee leden hebben op de circulaire gere ageerd. Er waren dat jaar vier lezingen. Het jaar daarop schrijft de secre taris over avonden met 'slechts luttele bezoekers' en hij vraagt zich af of men niet beter zitting kan nemen in een charitatieve instelling in plaats van lezingen te organiseren die niet worden bezocht. Een opleving is meer dan nodig, eindigt hij. In 1918/19 is de toon nog somberder. Het ledental is tot 125 gedaald en dat betekent zóveel minder inkomsten dat de vereniging nauwelijks kan voortbestaan. Met slechts ca. 300,- in kas kan men de vereniging wellicht beter ontbinden. Op 12 september 1919 wordt een vergadering belegd met maar één onderwerp: stoppen we ermee? De vraag lijkt nauwelijks meer een ant woord te behoeven. Maar dan springen plots 'twee paladijnen recht... [die] ...met vurigen ijver den partij van den onschuldigen opnamen'. Er wordt een Commissie van Advies aangewezen om voeling te houden tus sen bestuur en leden; deze commissie zal de wensen en verwachtingen peilen. De contributie wordt verhoogd van 2,50 naar 5,-. Er werd 'geen kik over gegeven', stelt de nieuwe secretaris Bartels verbaasd vast. Wat meer is: het ledental steeg van 125 naar 167. Dat kwam wellicht door de nieuwe activiteiten. Er werden met succes twee kinderfeesten georgani seerd en er werden groepsbezoeken aan de twee Bavo's gebracht onder deskundige leiding. De nieuwe aanpak sloeg blijkbaar aan. Na de reddingsactie lijkt het eerst beter te gaan. De secretaris meldt LENY WIJNANDS-VAN DER LEIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 141